Kulinarnie o drzewach i krzewach – nowy konkurs Klubu Gaja

„Dzikie poznajemy i…. jemy” to tytuł nowego konkursu Klubu Gaja, który organizowany jest w ramach projektu „Święto Drzewa – wśród pól”. W ten sposób chcemy zachęcić różne grupy społeczne z terenów wiejskich do wykorzystania w kuchni produktów pochodzących z drzew i krzewów występujących w zaroślach śródpolnych oraz pokazać korzyści jakie przynoszą dla naszego zdrowia.

Dzika róża. Fot. Klub Gaja / Marcin KarettaW konkursie wyłonimy najciekawsze autorskie przepisy kulinarne z dziko rosnących drzew i krzewów, które zostaną opublikowane w broszurze „Dzikie poznajemy i …jemy”. Do udziału zapraszamy wszystkie osoby pełnoletnie z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z terenu województwa śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Poprzez konkurs chcemy podkreślić rolę i znaczenie zadrzewień śródpolnych i promować przepisy kulinarne z dziko rosnących rodzimych drzew i krzewów, takich jak czarny bez, śliwa tarnina, dereń jabłoń czy grusza polna, których owoce dostarczają nam wielu witamin i minerałów. – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka projektu „Święto Drzewa – wśród pól”.

Dereń jadalny. Fot. Klub Gaja / Jola MigdałZadrzewienia śródpolne mogą dostarczać nam bezpośrednich korzyści zdrowotnych i ciekawych doznań kulinarnych. Odpowiednio dobrane gatunki drzew i krzewów już w kilkanaście lat po nasadzeniu stanowią bogate źródło surowców, takich jak jadalne wysokowitaminowe owoce, zioła, pożytki pszczele­. Gatunki takie jak dzika róża, czereśnia ptasia, dereń jadalny czy śliwa tarnina dostarczają wysokowitaminowych owoców, które mogą być wykorzystywane do produkcji dżemów, konfitur, marynat, soków. Z owoców derenia wytwarzana jest np. słynna dereniówka. Prawdziwym przysmakiem i tradycyjną potrawą podkarpacką jest też kiszony dereń, produkowany już w XVII w., w kuchni dworskiej. W 2008 roku został wpisany na listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Bez czarny, głóg jednoszyjkowy, brzoza brodawkowata czy wierzba krucha posiadają doskonałe właściwości lecznicze i mogą służyć jako surowiec farmaceutyczny. Z kolei np. lipa drobnolistna, robinia akacjowa, klon zwyczajny czy kruszyna pospolita dostarczają pożytku dla pszczół – nektaru i pyłku niezbędnego do produkcji miodu.

Śliwa tarnina. Fot. Klub Gaja / Marcin KarettaKrzewy przez całe stulecia miały nie tylko praktyczne, ale i magiczne znaczenie dla udzi, dzięki czemu swoją obecność w kulturze zaznaczyły bardzo mocno. Wystarczy przypomnieć o głogach „patronujących” zwaśnionym małżeństwom czy dzikiej róży, która w świecie magii odpowiadała za pomyślność alchemików. Śliwa tarnina z kolei broniła przed wszelkim złem. Gałązki jej drewna, spalone w sobótkową noc, miały odpędzać czary i smoki przez cały rok, a szpalery krzewów porastające miedze śródpolne – chronić przed złym powietrzem. Nieocenione są też aspekty zdrowotne krzewów, których kwiaty i owoce zawsze były cenione w ludowej medycynie. Żadna zielarka nie mogła się obejść bez ingrediencji z bzu czarnego, kaliny, głogu czy tarniny. Na przykład wyciągi z głogu stosowano w leczeniu zaburzeń pracy serca Z kolei odwary i napary z bzu czarnego używano przy przeziębieniach. Wciąż niedoceniane są owoce dzikiej róży – najbogatsze źródło witamin, w tym dobrze przyswajalnej witaminy C, której ten krzew zawiera wielokrotnie więcej niż cytryna.

Ambasadorem konkursu jest Łukasz Łuczaj, znany etnobotanik, autor książek o dzikich roślinach jadalnych i programu telewizyjnego „Dzika kuchnia Łukasza Łuczaja”.

Regulamin konkursu >>>>>
Formularz zgłoszeniowy do konkursu >>>>>  

Termin nadsyłania formularzy zgłoszeniowych do dnia 30 listopada 2016 roku.

Konkurs „Dzikie poznajemy i…jemy” organizowany jest w ramach projektu „Święto Drzewa – wśród pól” Klubu Gaja, który został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach..

Więcej informacji:

www.wsrodpol.swietodrzewa.pl
www.klubgaja.pl

Dofinansowanie:

NFOSiGW     wfosigw_Kato

Ten wpis umieszczono w kategorii Artykuły, Konkursy, Wśród pól i otagowano jako , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget