Bartłomiej Topa - ambasador Święta Drzewa. Fot. Klub Gaja.

Święto Drzewa 2016 – zaczynamy!

Co roku 10 października Klub Gaja rozpoczyna Święto Drzewa, dzięki któremu w zeszłym roku zasadzono 40 tys. drzew. Symbolicznym początkiem obchodów było zasadzenie wiśni ptasiej oraz pięciu buków czerwonych na warszawskim Polu Mokotowskim. W rolę ogrodników wcielili się m.in. ambasador Święta Drzewa – aktor Bartłomiej Topa, Michał Olszewski – wiceprezydent m.st. Warszawy oraz rzecznik prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Święto Drzewa 2016. Fot. Klub Gaja.W tym roku Klub Gaja zachęca do sadzenia rodzimych gatunków drzew i krzewów. Nie tylko w miastach, parkach i lasach ale także na terenach rolniczych. Drzewa przydrożne, aleje, kępy i remizy czy stare samotne drzewa stanowią o niepowtarzalnym pięknie krajobrazu. Są także ostoją dzikiej przyrody i wielkim sojusznikiem rolników. Dlatego inaugurację Święta Drzewa rozpoczęto posadzeniem wiśni ptasiej, której owoce są doskonałym źródłem pokarmu dla ptactwa oraz buków, których orzeszki są przysmakiem dla wiewiórek, saren, ptaków i myszowatych.

Zaproszeni Goście podkreślali rolę działań prowadzonych przez Klub Gaja, mimo iż początkowo jej efekty mogą nie być łatwo dostrzegalne.

Święto Drzewa to święto dla przyszłości – zaznaczyła Anna Malinowska z Lasów Państwowych, które od14 lat są partnerem strategicznym tego programu. Jak dodała – Warto sadzić drzewa mimo faktu, że efekty akcji będą widoczne dopiero za klika lat. W tym roku promujemy sadzenie drzew wśród pól. To jest ważne nie tylko dla rolników, bo oni mają wymierne korzyści z sadzenia drzew i krzewów na miedzach, ale to jest ważne dla przyrody. Takie miejsca są zamieszkiwane przez zwierzynę drobną, która nie ma się gdzie schronić.

Bartłomiej Topa - ambasador Święta Drzewa. Fot. Klub Gaja.Na sadzenie drzew, jak co roku, przybył aktor Bartłomiej Topa. – To co tutaj robimy ma przełożenie globalne – jestem o tym szczerze przekonany – powiedział. Zaznaczył również, że rolą osób znanych z mediów jest wspieranie ważnych inicjatyw.

Natomiast Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy,zapowiedział, że jeszcze w tym roku z inicjatywy warszawskiego magistratu zostanie zasadzonych kilka tysięcy drzew. – Jesteśmy na terenie jednego z największych parków w stolicy. Areał Pole Mokotowskie będzie się niebawem powiększał. Wkrótce będziemy zagospodarowywać część parku, którą niegdyś zajmowała baza MPO. Dzięki konsultacjom społecznym udało nam się wyznaczyć kierunek zmian, które przejdzie park – dodał.

Po zasadzeniu drzew Goście udali się do gmachu Biblioteki Narodowej, gdzie miała miejsce premiera animacji promującej w mediach społecznościowych ideę Święta Drzewa. Wszystkich zapraszamy do jej pobrania i dzielenia się z innymi.

Można ją obejrzeć na YouTube: http://bit.ly/2dFPLlv

facebookowym fanpage’u Klubu Gaja http://bit.ly/2d2Nijj

i pobrać w serwisie Dropbox: http://bit.ly/2dOE3AO

Nagodzeni w konkursie Drzewo Roku. Fot. Klub Gaja.Inaugurację obchodów Święta Drzewa zakończono rozdaniem nagród Czarodziejskiego Drzewa i Pegaza. W ten sposób uhonorowano organizatorów lokalnych akcji edukacyjnych, zachęcających do sadzenia i ochrony drzew oraz zbiórki makulatury na rzecz koni przeznaczonych na rzeź. Natomiast trzy statuetki Drzewa Roku trafiły do autorów zwycięskiego zgłoszenia drzewa w konkursie: Starostwa Powiatowego w Strzyżowie i Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwa Strzyżów oraz Fundacji Cherry Home. To właśnie Dąb Józef w Wiśniowej (woj. podkarpackie) wygrał w plebiscycie internetowym zdobywając ponad 4,3 tys. głosów. W lutym będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017!

Zaangażowanie wielu ludzi i instytucji powoduje ze program Święto Drzewa osiąga tak wspaniałe rezultaty. Podziękowania , które możemy przekazać nielicznym w dniu inauguracji 14. Święta Drzewa są ukłonem dla każdego, kto podejmował działania w intencji dobra ludzi i planety. Wydarzenie na Polu Mokotowskim to inspiracja do dalszej naszej wspólnej aktywności. Zapraszam do włączenia się do programu! – podsumował Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Inauguracja programu Święta Drzewa w Warszawie została objęta honorowym patronatem Prezydenta m. st. Warszawy. Partnerami strategicznymi programu są Lasy Państwowe oraz LeasePlan Fleet Management Polska. Partnerzy to Troton, Eco Service, Szapiro Business Advisory oraz Logotomia. Przy organizacji Święta Drzewa Klub Gaja współpracuje z: platformąPartnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Biblioteką Narodową, Miastem Katowice, Kampanią Miliarda Drzew dla Planety, Fundacją Ashoka – Innowatorzy Dla Dobra Publicznego.

Od początku programu Święta Drzewa dzięki zaangażowaniu 620 000 osób posadzono ponad 780 000 drzew i zebrano 3900 ton makulatury.

Formularz zgłoszeniowy do programu Święto Drzewa >>>>>>>>>>

Zobacz album na facebook >>>>>

Więcej informacji:

www.wsrodpol.swietodrzewa.pl

www.klubgaja.pl 

Zobaczcie infografikę o drzewach w Polsce i na Świecie  >>>>>

Media o Święcie Drzewa:

um.warszawa.pl  >>>>>
lasy.gov.pl  >>>>>
PolskieRadio.pl  >>>>>  

inwestycje.pl  >>>>>    
rdc.pl  >>>>>   
warszawa.eska.pl  >>>>>   
eskago.pl  >>>>>   
pl.eventhint.com >>>>>
goldap.info   >>>>>   
limanowa.in  >>>>>  

W innych miejscach i innych miastach również obchodzono Święto Drzewa, np.:

Dąbrowa Górnicza  >>>>>
Warszawa – ZSS nr 58  >>>>> 
Piecki  >>>>>
Niemica  >>>>>
Siedlce  >>>>>
Gołdap  >>>>>
Pogorzela  >>>>>
Pabianice  >>>>>Brzezie   >>>>>> 

Partner Strategiczny:

Lasy Państwowe Zapraszamy

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii, Konkursy, Święto Drzewa, Wydarzenia i otagowano jako , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget