W dniach 10-12 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szafera w Głubczycach wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w gospodarstwie ekologicznym Ewy i Petera Stratenwerth w Grzybowie koło Płocka.
Celem warsztatów było zdobycie wiedzy praktycznej w zakresie prowadzenia gospodarstwa według zasad zrównoważonego rozwoju oraz zainteresowanie młodych ludzi rolnictwem ekologicznym w trosce o środowisko naturalne, dobrostan zwierząt i zachowanie różnorodności biologicznej. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól”, który został dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Początki rolnictwa ekologicznego to lata dwudzieste wieku XX, kiedy to Rudolf Steiner, austriacki przyrodnik i filozof, ogłasza tezę , mówiącą o ścisłej zależności między człowiekiem, kosmosem i planetą Ziemią, co ma przyczynić się do wykształcenia więzi między człowiekiem a przyrodą, przez co człowiek mógłby oddziaływać na przyrodę nie ingerując w naturalne ekosystemy.
Podczas 3-dniowych zajęć młodzież poznała bliżej gospodarstwo w Grzybowie – pastwiska i zagrody dla krów i kóz, młyn, gdzie ziarno mielone jest w kamiennych żarnach, serowarnię i piekarnię. W czasie zajęć praktycznych uczniowie zgłębiali wiadomości dotyczące struktury zasiewów, chowu bydła i kóz mlecznych, a także produkcji serów dojrzewających i wypieku chleba, który powstaje w całości z ziarna pochodzącego z polskich certyfikowanych gospodarstw ekologicznych.
Jednym z kluczowych tematów podczas pobytu w Grzybowie była bioróżnorodność, którą uczestnicy poznawali na różne sposoby. Była wycieczka do żeremi bobrów, zajęcia o owadach ze szczególnym uwzględnieniem dzikich zapylaczy i podglądanie hodowli trzmieli, oglądanie pod mikroskopem bogactwa organizmów glebowych i podpatrywanie ptaków wśród zadrzewień śródpolnych.
Trzeci dzień warsztatów poświęcony był człowiekowi czyli każdemu z nas, bo przecież to od naszych postaw, decyzji i codziennych wyborów zależy jaką żywność będziemy produkować i sprzedawać. Podczas zajęć o nasionach uczniowie zapoznali się m.in. z międzynarodowym ruchem Nyélén, którego celem jest obrona suwerenności żywnościowej i budowanie porozumienia między wszystkimi środowiskami społecznymi zainteresowanymi obroną zdrowej, produkowanej lokalnie żywności i powszechnego do niej dostępu.
W Grzybowie młodzież poznała także tradycyjne w tym regionie rzemiosło czyli wycinkarstwo. Odwiedziła również skansen osadnictwa olenderskiego w Wiączeminie i podziwiała krajobraz Mazowsza północnego podczas wycieczki rowerowej. W warsztatach w Grzybowie wezmą udział także pozostałe szkoły biorące udział w projekcie Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól” – Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie, Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych w Międzyświeciu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej.
Gospodarstwo w Grzybowie posiada certyfikat rolnictwa ekologicznego od 1991 roku i obejmuje 28 hektarów, z czego większość zajmują łąki i pastwiska, które stanowią podstawę pożywienia dla zwierząt znajdujących się na gospodarstwie: kóz, krów i konia. Ewa i Peter prowadzą dwie przetwórnię: serownię, w której produkują dojrzewający ser żółty oraz piekarnię. W sumie, co tydzień produkują około 20 kg sera. W piekarni natomiast tygodniowo wypiekanych jest ok 1000 bochenków chleba Hrubego. Z czasem przy gospodarstwie powstało Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne ZIARNO, a niedawno Uniwersytet Ludowy. Gospodarstwo Ewy i Petera to miejsce niezwykłe, pełne szacunku do przyrody i człowieka.
Więcej informacji o gospodarstwie w Grzybowie <<< http://www.ziarno.grzybow.pl