Już wkrótce rozpocznie się okres wakacyjny, sprzyjający wyjazdom, wyprawom rowerowym i pieszym wędrówkom. Klub Gaja przygotował bezpłatną aplikację mobilną „Drzewa z klimatem”, dzięki której można zobaczyć niezwykłe drzewa i poznać ich historie, wybrać się na wycieczkę szlakiem zadrzewień śródpolnych, nauczyć się rozpoznawać rodzime gatunki drzew i krzewów, a także odkryć inne atrakcje turystyczne w naszym kraju.
Aplikacja „Drzewa z klimatem” Klubu Gaja w ciekawy i atrakcyjny sposób łączy przygodę z edukacją. Można ją pobrać bezpłatnie za pośrednictwem Google Play (na systemy Android), App Store (iOS) i Windows Store (Windows Phone). Dodatkowo dla posiadaczy Windows 10, aplikację można pobrać także na komputer stacjonarny.
Dzięki aplikacji „Drzewa z klimatem” poznacieblisko 250 najcenniejszych przyrodniczo i kulturowo drzew w Polsce – laureatów konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja od 2011 roku oraz najciekawszych pomników przyrody – zobaczycie ich zdjęcia oraz przeczytacie historie i legendy z nimi związane. Dodatkowo w oparciu o lokalizację GPS w łatwy sposób określicie miejsce położenia każdego drzewa, a także inne atrakcje turystyczne znajdujące się w ich pobliżu, np. ogrody botaniczne i obiekty geoturystyczne jak jaskinie, wodospady, formy skalne i przełomy rzeczne.
Aplikacja jest prosta w obsłudze i skierowana do wielu grup: nauczycieli, uczniów, studentów, rodziców wędrujących z dziećmi po Polsce oraz osób dorosłych szukających ciekawych miejsc i obiektów na trasie swej podróży – pisze o aplikacji Urszula Grygier, nauczycielka i doradca metodyczny ds. biologii i przyrody przy Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.
Podróżując z aplikacją możecie dotrzeć m.in. do Drzewa Roku 2016 i zarazem zwycięzcy tegorocznej edycji Europejskiego Drzewa Roku, 650- letniego dębu Józef z Wiśniowej (woj. podkarpackie), którego wizerunek – szkic malarza Józefa Mehoffera – widniał na stuzłotowym banknocie, będącym w obiegu w latach trzydziestych XX w. O tym, że drzewo jest ważne dla mieszkańców świadczy także historia z II wojny światowej. To w pniu tego dębu ukrywała się rodzina żydowska.
W ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól”, który został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW w Katowicach, aplikacja została uzupełniona o informacje dotyczące zadrzewień i zakrzewień śródpolnych na terenach rolniczych, ich znaczeniu w ochronie różnorodności biologicznej i przeciwdziałaniu zmianom klimatu, a także korzyściom jakie przynoszą one dla zdrowia obywateli i rozwoju zrównoważonego. W ten sposób chcemy zachęcić mieszkańców terenów wiejskich do podejmowania lokalnych działań na rzecz ich sadzenia i ochrony. Występujące na obszarach rolniczych różnego typu zadrzewienia stanowią o niepowtarzalnym pięknie krajobrazu i podnoszą walory wypoczynkowe miejscowości. Są także ostoją dzikiej przyrody i wielkim sojusznikiem rolników.
Zadrzewienia śródpolne to kolejny ciekawy temat w aplikacji mobilnej „Drzewa z klimatem”. W monotonnym krajobrazie rolniczym stanowią one swoiste wyspy środowiskowe, które mają istotne znaczenie dla przeżycia wielu gatunków roślin i zwierząt. Zadrzewienia śródpolne to także niezbędny element stabilizujący warunki produkcji rolniczej i poprawiający efekty gospodarowania. Ograniczają erozję wietrzną i wodną, chronią przez nagłymi zmianami temperatury, poprawiają lokalne warunki klimatyczne – mówi Jolanta Migdał – koordynatorka projektu „Święto Drzewa – wśród pól”.
W aplikacji znajdziemy między innymi propozycję kilku ciekawych tras wycieczek z zadrzewieniami śródpolnymi w roli głównej np. wycieczkę szlakiem przydrożnych lip, kapliczek dziękczynnych oraz drzew i krzewów rosnących wśród pól. To wyzwanie dla wytrwałych piechurów. Około 40 kilometrowa trasa z Makowa Podhalańskiego do Andrychowa wiedzie drogami polnymi, miedzami i szlakami Beskidu Małego. Idealna na wakacyjną wędrówkę.
Zaglądając w aplikacji do działu aktualności, dowiemy się co nowego słychać w Klubie Gaja w ramach programu Święto Drzewa oraz przeczytamy różne ciekawostki na temat roli i znaczenia zadrzewień śródpolnych, a także korzyści jakie przynoszą one dla naszego zdrowia. Przydatne mogą okazać się np. przepisy kulinarne z dziko rosnących jadalnych drzew i krzewów, które będzie można wypróbować w swojej kuchni. Gatunki takie jak lipa, czarny bez czy głóg od stuleci były wykorzystywane do sporządzania bogatych w witaminy i substancje lecznicze soków, nalewek, konfitury i mieszanek ziołowych. Warto dzisiaj na nowo przypomnieć sobie ich wartość i znaczenie.
Atlas drzew to kolejny ciekawy dział w aplikacji. Znajdziemy tu opisy i galerię zdjęć najpopularniejszych rodzimych gatunków drzew i krzewów jak dąb, jarzębina czy lipa, a także tych związanych z zadrzewieniami śródpolnymi, np. czarny bez, wiśnia ptasia, głóg, śliwa tarnina czy dereń jadalny. A dzięki zdjęciom ich liści będziemy mogli sami spróbować rozpoznać jaki to gatunek drzewa
Aplikacja powstała dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Współpraca : Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Lasy Państwowe.
W aplikacji zostały wykorzystane zdjęcia i informacje z publikacji Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych: „90 drzew. Okazy niezwykłe” autorstwa Pawła Zarzyńskiego i Roberta Tomusiaka oraz „Czas/Czar drewna”(opracowanie Wawrzyniec Milewski).
Czytaj więcej o aplikacji mobilnej „Drzewa z klimatem” <<<
Więcej informacji o projekcie „Święto Drzewa – wśród pól” na www.wsrodpol.swietodrzewa.pl
Galeria aplikacji „Drzewa z klimatem”: