„Skarb dawnego Miłocina”, „Szlakiem Gołęszyców ze Skoczowa do Międzyświecia”, „Nawojowa – Nawoj woła” oraz „Historia wśród pól” – to tytuły questów, które przygotowali uczniowie szkół biorących udział w projekcie Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól”. W ten sposób młodzież chce zachęcić do odkrywania walorów przyrodniczych i kulturowych swoich miejscowości.
Questing to rodzaj gry terenowej , która polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym i rozwiązywaniu rymowanych zagadek. Celem przygody jest poznanie wyjątkowych, często zapomnianych miejsc i odkrycie ukrytego skarbu, a tym samym poznanie dziedzictwa miejsca, jego zapomnianych legend i historii. Teraz nowymi szlakami turystycznymi możemy wędrować w okolicach Międzyświecia na Śląsku, w Nawojowej w Małopolsce, we Włodzieninie na Opolszczyźnie oraz w Rzeszowie.
W ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól” uczniowie Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szafera w Głubczycach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej oraz Zespołu Szkół Przyrodniczo – Technicznych w Międzyświeciu stworzyli 4. questy zachęcające do odkrywania ciekawych przyrodniczo i kulturowo miejsc w swoich miejscowościach, związanych m.in. z zadrzewieniami śródpolnymi.
Powstanie questów poprzedziły warsztaty QUEST, podczas których uczniowie z kierunku architektura krajobrazu i rolnictwo poznali tajniki tworzenia questów i poszukiwali ciekawych, często mało znanych miejsc w swojej okolicy. Zajęcia poprowadził Grzegorz Gołoś – specjalista z zakresu turystyki, twórca produktów i pakietów turystycznych, szlaków, gier terenowych i questów.
Questing to takie nasze polskie podchody, a amerykańskie poszukiwanie skarbów. To turystyka z zagadkami. Zawsze powtarzam, że tworzenie questów to przede wszystkim dobra zabawa dla ich twórców, a później oczywiście także dla uczestników. Dlatego cieszę się, że mogłem poprowadzić warsztaty i konsultacje, a tym samym dołożyć swoją cegiełkę do powstania kilku nowych questów w Głubczycach, Międzyświeciu, Nawojowej i Rzeszowie. Praca z młodzieżą była dla mnie czystą przyjemnością i wspólną dobrą zabawą. Uczestnicy wykazywali się pomysłowością, dociekliwością i otwartością, dzięki czemu udało im się odkryć coś wyjątkowego w ich najbliższym otoczeniu i stworzyć ciekawe questy. Mam wielką nadzieję, że teraz inni będą chcieli z tego skorzystać. Naprawdę warto! – opowiada Grzegorz Gołoś, prowadzący warsztaty QUEST
Wszystkie questy stworzone przez uczniów wzięły udział w konkursie Klubu Gaja na najciekawszy quest. Zwyciężył projekt uczniów z Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości im. Mikołaja Kopernika Rzeszowa. Ich autorski quest „Skarb dawnego Miłocina” został przygotowany w formie ulotki i będzie wykorzystywany do promocji walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych terenu dawnego Miłocina, gdzie znajduje się szkoła. Dodatkowo wszystkie questy zostaną zamieszczone w formie wycieczek w aplikacji mobilnej Klubu Gaja „Drzewa z klimatem”.
Uczniowie z Rzeszowa w swoim queście zapraszają na wędrówkę śladami dawnego Miłocina, który obecnie włączony jest w granice administracyjne miasta Rzeszowa. Wyprawa po skarb( który można zdobyć odgadując wszystkie zagadki umożliwi odwiedzającym to miejsce poznanie walorów przyrodniczych ogrodu wokół szkoły oraz niezwykłej historii tego miejsca. W budynku szkolnym w latach 1906/1907 otworzono jedną z najmłodszych szkół wydziału krajowego – krajową Niższą szkołę rolniczą męską. Celem jej było kształcenie „synów włościańskich na zdolnych gospodarzy praktycznych”. Program nauki obejmował zarówno zajęcia lekcyjne, jak i praktyki w gospodarstwie szkolnym.
Ogród szkolny jest częścią parku leśnego. Został założony równocześnie z uruchomieniem szkoły około roku 1907. Celem nasadzeń było stworzenie wnętrza ogrodowego, które chroniłoby przed dokuczliwymi wiatrami i innymi niesprzyjającymi czynnikami. Równocześnie ogród ten spełniał zadania dydaktyczne, dzięki zgromadzeniu na powierzchni niepełnego hektara dużej ilości ciekawych gatunków i odmian drzew, krzewów ozdobnych, krajowych i zagranicznych. Na szczególną uwagę zasługują tu imponujące okazy: miłorzębu japońskiego, platana kolonolistnego, kasztanowców białych. Centralne miejsce wśród drzew tworzących południowo- zachodnią ścianę zajmują magnolie z pięknym okazem różowo kwitnącej magnolii pośredniej. W niedalekim sąsiedztwie widać kopulasty, duży egzemplarz derenia jadalnego. Szczególnego uroku otoczeniu dodają krzewy jaśminowców, tawuł, pigwowców, berberysów, lilaków, jałowców i innych. Spacerując po ścieżkach ogrodu, możemy podziwiać okazałe dęby, jesiony, brzozy, lipy i modrzewie. Ogród zmienia się nieustannie. każdego roku poszerza się kolekcja roślin o nowe, ciekawe egzemplarze.
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w swoim queście „Nawojowa – Nawoj woła! ” głosem rycerza Nawoja zachęcają z kolei do odwiedzenia malowniczej miejscowości Nawojowa w Beskidzie Sądeckim i poznania różnych gatunków drzew i krzewów związanych z zadrzewieniami śródpolnymi, które młodzież nasadziła w szkolnym ogrodzie.
W queście „Szlakiem Gołęszyców ze Skoczowa do Międzyświecia” uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo – Technicznych w Międzyświeciu zachęcają do odkrywania atrakcji turystycznych swojej okolicy, m.in. wczesnośredniowiecznego grodziska zwanego „Piekiełkiem”.
Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szafera w Głubczycach zapraszają na spacer do Włodzienina, położonego u podnóża południowo-wschodniej części Gór Opawskich, którego obrzeża kryją niesamowite tajemnice historii. W swoim queście „Historia wśród pól” zachęcają: „Odkryjecie tu mnogość barw, zapachów i smaków przyrody. Zachwyci Was piękno krajobrazu, jego zróżnicowanie i malowniczość…Wyprawa zaczyna się na parkingu przy ruinach kościoła św. Mikołaja.”
Questy powstały w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól”, który został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Projekt poświęcony jest zadrzewieniom i zakrzewieniom śródpolnym na terenach rolniczych, ich znaczeniu w ochronie różnorodności biologicznej i przeciwdziałaniu zmianom klimatu, a także korzyściom jakie przynoszą one dla zdrowia obywateli i rozwoju zrównoważonego.
Więcej informacji o projekcie „Święto Drzewa – wśród pól” na www.wsrodpol.swietodrzewa.pl