Święto Drzewa 2016

Nagrody Czarodziejskiego Drzewa 2017

14. Święto Drzewa odbyło się pod hasłem „Święto Drzewa – wśród pól”. W ten sposób Klub Gaja zachęcał  mieszkańców terenów wiejskich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony zadrzewień śródpolnych, które spełniają nieoceniona role w ochronie różnorodności biologicznej i łagodzeniu skutków zmian klimatu na terenach rolniczych.

czarodziejskie2017 (2)Drzewa i krzewy występujące na obszarach rolniczych stanowią o niepowtarzalnym pięknie krajobrazu i podnoszą walory wypoczynkowe miejscowości. Są także ostoją dzikiej przyrody i stanowią źródło cennych surowców, które możemy wykorzystać w naszej kuchni. Zadrzewienia śródpolne były także tematem przewodnim wielu inicjatyw lokalnych podejmowanych przez uczestników 14. edycji Święta Drzewa. Akcje sadzenia rodzimych gatunków drzew i krzewów, imprezy sportowe poświęcone zalesieniem śródpolnym i biegom na orientację, przygotowywanie potraw z dzikich roślin jadalnych, sadzenie drzew owocowych, liczenie polnych wierzb, budowanie hoteli dla zapylaczy czy założenie ogródka szkolnego z roślinami miododajnymi, to tylko niektóre z działań podjętych przez uczestników.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADzięki zaangażowaniu i współpracy wielu osób – przedstawicieli samorządów lokalnych, organizacji społecznych, leśników, nauczycieli, czarodziejskie2017 (4)uczniów, rodziców i wszystkich miłośników drzew posadziliśmy w tej edycji Święta Drzewa blisko 33 tysiące drzew i krzewów, w tym takie rodzime gatunki jak lipa, jarzębina, głóg, czarny bez czy dereń jadalny. W sumie od początku programu dzięki  zaangażowaniu blisko 630 tysięcy osób posadziliśmy ponad 800 tysięcy drzew.

Program Święto Drzewa realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku to szeroka edukacja na temat roli drzew w adaptacji do zmian klimatu, twórcza współpraca i działania praktyczne – ochrona i sadzenie drzew. Co roku najbardziej aktywnych uczestników programu Klub Gaja nagradza statuetkami Czarodziejskiego Drzewa.czarodziejskie2017 (5)

Laureaci Czarodziejskiego Drzewa 2017 :

 1. Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki Koło „Podlasie” w Siedlcach(woj. mazowieckie) za posadzenie 4200 drzew na terenie Siedlec i okolic wspólnie z mieszkańcami, młodzieżą szkolną i leśnikami.
 2. Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski (woj. wielkopolskie)za posadzenie 3000 drzew w przydomowych ogrodach, szkołach, przedszkolach i w miejskim parku oraz szeroką współpracę na rzecz integracji mieszkańców wokół sadzenia i ochrony drzew.
 3. Publiczna Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego w Wąsoszu(woj. dolnośląskie) za posadzenie 2600 sosen we współpracy z Nadleśnictwem Góra Śląska oraz różnorodne działania wokół drzew.
 4. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie) – za szeroka współpracę w ramach Święta Drzewa oraz happening „Ostrowiec Świętokrzyski – Miasto z Klimatem”, konkurs „Zielone podwórka” i akcję „420 drzew na 420 lecie Miasta”.
 5. Zespół Szkół Specjalnych w Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) za zorganizowanie pikniku ekologiczny poświęconego zadrzewieniom śródpolnym oraz zaproszenie uczniów innych szkół do przygotowania potraw z dzikich roślin jadalnych na wspólną biesiadę.
 6. Nadleśnictwo Zawadzkie (woj. opolskie) – za szeroką współpracę w ramach Święta Drzewa oraz posadzenie  wraz z młodzieżą szkolną sadzonek dzikich jabłoni i derenia jadalnego.
 7. Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku – filia w Sierzchowie (woj. wielkopolskie) – za różnorodne działania w ramach Święto Drzewa, m.in. obserwację roślin rosnących wśród pól oraz akcję liczenia polnych wierzb.
 8. Przedszkole nr 28 im. Małych Astronomów w Poznaniu ( woj. wielkopolskie) – za różnorodne działania w ramach programu „Święto Drzewa” oraz zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Moje Drzewo”.
 9. Zespół Szkół w Starej Niedziałce (woj. mazowieckie) – za różnorodne działania edukacyjne wokół drzew w Bibliotece Szkolnej, m.in. zorganizowanie zajęć biblioterapii „Drzewo”.

czarodziejskie2017 (1)Rozdanie nagród odbędzie się 10. października 2017 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie podczas inauguracji 15. edycji programu Święto Drzewa. Gratulujemy!

Konkurs Czarodziejskie Drzewo prowadzony jest w ramach programu Święto Drzewa. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe.  Partnerzy:  Troton, Eco Sernice. Współpraca: Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Biblioteka Narodowa, Robin Wood, Uniwersytet Śląski, Miasto Katowice, Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Ashoka.

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii, Czarodziejskie Drzewo. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
 • Polub nas na Facebook

  Facebook Pagelike Widget