„Pogromca gorąca, Miasto czyszczę, Hałas trzymam na dystans” – to niektóre z tytułów plakatów zapraszających do udziału w 15. edycji Święta Drzewa Klubu Gaja pod hasłem „Drzewo – Przyjaciel”. Ogólnopolska inauguracja programu odbędzie się na Polu Mokotowskim w Warszawie 10 października (wtorek) o godz. 12.00. W programie m.in. sadzenie jabłoni i magnolii z najbardziej aktywnymi uczestnikami programu, Partnerami i Przyjaciółmi. Jedno z drzew zasadzą aktorzy i ambasadorzy Święta Drzewa – Dagmara Bąk i Bartłomiej Topa. To początek wielkiej akcji, w której od początku programu dzięki zaangażowaniu blisko 630 tysięcy osób posadzono już ponad 811 tysięcy drzew.
Hasłem tegorocznej edycji Święta Drzewa jest „Drzewo-Przyjaciel”. W ten sposób Klub Gaja chce zwrócić uwagę na niezliczone korzyści jakie dają nam drzewa i zachęcić wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. Drzewa pełnią nie tylko ważną funkcję przyrodniczą, ale wpływają także pozytywnie na nasze zdrowie, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur, wytwarzają korzystny mikroklimat, mają duże znaczenie społeczne i gospodarcze.
”Ile są warte drzewa w mieście przypominamy sobie dopiero jak ich wokół zabraknie. Drzewa to nasi przyjaciele, którzy pracują dla ludzi i środowiska w ciszy i spokoju. W Nowym Yorku obliczono szacunkowo, że usługi ekosystemowe dorosłego drzewa (powyżej 30 lat) to około 10 tysięcy dolarów. To dzięki ich obecności jakość naszego życia wzrasta. Pamiętajmy o tym i sadźmy drzewa w dużych i małych miejscowościach, wszędzie gdzie to tylko możliwe” – komentuje Jacek Bożek z Klubu Gaja.
Tradycyjnie10 października Klub Gaja wspólnie z laureatami konkursów Święta Drzewa, Partnerami i Gośćmi zasadzi 5 drzew na Polu Mokotowskim. Wydarzenie organizowane jest przez Klub Gaja we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa i Lasami Państwowymi, które od piętnastu lat wspierają lokalne społeczności w organizacji Święta Drzewa całym kraju. Co roku, do programu przyłączają się placówki oświatowe, samorządy, instytucje, organizacje społeczne, firmy i osoby indywidualne. Sadzą drzewa, zakładają ogrody i parki, otaczają opieką stare drzewa, organizują wspólne działania dla drzew i wokół drzew – festyny, wycieczki, konkursy, zbiórki makulatury. Każdy może posadzić drzewo i przyłączyć do Święta Drzewa, wpisując je do licznika posadzonych drzew na www.swietodrzewa.pl
Podczas wydarzenia wręczone zostaną także nagrody za najciekawsze inicjatywy w ramach Święta Drzewa. Laureatami konkursu Czarodziejskie Drzewo są najaktywniejsi organizatorzy lokalnych akcji edukacyjnych zachęcających do sadzenia i ochrony drzew. Uczestnicy zaangażowani w zbiórkę makulatury otrzymają nagrody Pegaza. Statuetka Drzewa Roku trafi do autora zwycięskiego zgłoszenia w konkursie, w którym poszukujemy drzew najbardziej lubianych i cenionych przez społeczności lokalne. Zwycięzca zeszłorocznej edycji konkursu Drzewo Roku w Polsce – Dąb Józef w Wiśniowej – został Europejskim Drzewem Roku 2017.
Inauguracji towarzyszyć będzie wystawa 14. plakatów autorstwa Zofii Lasockiej pt. „Drzewo-przyjaciel”. Jest to praca dyplomowa przygotowana pod kierownictwem prof. Lecha Majewskiego i Justyny Czerniakowskiej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Inauguracja 15. edycji Święta Drzewa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy i Marszałka Województwa Śląskiego. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, Billion Tree Campaign, Environmental Partnership Association. Partnerzy: Troton, Eco Service, Davines. Współpraca: Robin Wood, DHL, 366 Concept, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Narodowa, Europejskie Drzewo Roku, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Miasto Katowice, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, Miasto Bielsko Biała.