Jak co roku 10 października rozpoczęły się obchody Święta Drzewa. Symbolicznym posadzeniem trzech jabłoni i dwóch magnolii na Polu Mokotowskim w Warszawie Klub Gaja wraz z partnerami, samorządowcami, dyplomatami, szkołami, firmami, artystami i aktywistami zainaugurował 15 edycję Święta Drzewa. To sygnał dla ludzi by podejmowali wspólne działania dla drzew i wokół drzew.
Święto Drzewa wpisało się na stałe w kalendarz imprez ekologicznych w wielu miejscach w kraju. To właśnie 10 października ruszają lokalne akcje sadzenia drzew, pikniki, happeningi i wiele innych działań, które podejmują uczestnicy Święta Drzewa.
„Przez te piętnaście lat wypracowaliśmy metody działania angażujące ludzi do sadzenia i otaczania opieką drzew. Zachęcaliśmy ich by robili to wspólnie z innymi członkami społeczności. Dla mnie bardzo ważne jest zaangażowanie się blisko 630 tysięcy osób w działania! To dzięki tym ludziom przybyło ponad 811 tysięcy drzew w ogrodach, parkach, pasach przydrożnych i lasach. Przez te wszystkie lata wypracowaliśmy także partnerstwa, dzięki którym ten program może się rozwijać. To wszystko przynosi wymierne korzyści dla środowiska i dla ludzi” – komentuje Jacek Bożek z Klubu Gaja, organizatora programu Święta Drzewa.
Sadzenie drzew w Warszawie, inaugurujące 15. Święto Drzewa, poprzedziła konferencja prasowa, w której uczestniczyli: Leszek Drogosz – Dyrektor Infrastruktury m.st. Warszawy, Anna Malinowska – rzecznik prasowy Lasów Państwowych – partner strategiczny programu Święto Drzewa, Katarzyna Chmielewska – Sustainable Beauty- Davines Polska – partner programu Święto Drzewa, Bartłomiej Topa – aktor, ambasador Święta Drzewa, Frank Finder – Radca ds. Prasy i Kultury w Ambasadzie Amerykańskiej, Edgar Ghazaryan- Ambasador Armenii w Polsce, Żanna Sępińska – kierownik Zespołu ds. Promocji Miasta Helu – zwycięzca konkursu Drzewo Roku 2017, Jan Stodolak – Wicestarosta Strzyżowski – zwycięzca Europejskiego Drzewa Roku 2017, Ewa Kondratowicz – opiekun Szkolnego Koła Ekologicznego i nauczyciel przyrody z Publicznej Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego w Wąsoszu– laureat konkursu „Czarodziejskie Drzewo” i „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” oraz Leon Tarasewicz – artysta malarz.
Leszek Drogosz, Dyrektor Infrastruktury m.st. Warszawy, rozpoczynając konferencję prasową powiedział : „Bardzo się cieszę, że spotykamy się tutaj tak licznie. To swego rodzaju symbol tego, co będzie się działo za chwilę w Warszawie i w całym kraju. Świętujemy, gdyż już za kilka dni w wielu miejscach w stolicy będziemy sadzić drzewa. Na początek wspólnie z młodzieżą , dyplomatami i partnerami platformy Partnerstwo dla Klimatu zasadzimy ich trzy tysiące.”
Bartłomiej Topa, aktor, ambasador Święta Drzewa kontynuował: „To, że sadzimy drzewa, nie tylko tutaj na Polu Mokotowskim ale też w całej Polsce, jest kluczowe dla nas samych, dla naszych dzieci i następnych pokoleń. Dbajmy o drzewa, bądźmy z nimi blisko, bo one dają nam życie”.
„Dzięki osobom, które biorą udział w Święcie Drzewa przybywa drzew i lasów w Polsce dlatego, że uczestnicy również sadzą lasy przy współpracy z Nadleśnictwami. W tym roku na Polu Mokotowskim sadzimy jabłonie. Pamiętajmy o tym, że warto sadzić takie drzewa, nie tylko w parkach ale i w swoich ogrodach. Taka jabłoń będzie pożywieniem dla ptaków zimą. Jeśli chcemy mieć ptasią stołówkę widoczna za oknem to warto posadzić takie drzewo” – podsumowała Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych, które od piętnastu lat sa partnerem strategicznym Święta Drzewa.
Kolejnym punktem programu była ceremonia rozdania nagród za najciekawsze inicjatywy w ramach konkursów Klubu Gaja – Czarodziejskie Drzewo, Drzewo Roku oraz „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” a także uroczyste wręczenie Certyfikatów Partnerom Święta Drzewa w bibliotece Narodowej. Nagrodzeni i wyróżnieni laureaci oraz goście przybyli z całego kraju, z małych miejscowości i dużych miast. Galę prowadziła aktorka Dagmara Bąk, ambasadorka Święta Drzewa.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa plakatów „Drzewo-Przyjaciel” Zosi Lasockiej, studentki Akademii Sztuk P Pięknych w Warszawie. Praca dyplomowa przygotowana pod kierownictwem prof. Lecha Majewskiego i Justyny Czerniakowskiej na Wydziale Grafiki ASP nawiązuje do tegorocznego hasła Święta Drzewa.
Inauguracja 15. edycji Święta Drzewa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy i Marszałka Województwa Śląskiego. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, Billion Tree Campaign, Environmental Partnership Association. Partnerzy: Troton, Eco Service, Davines. Współpraca: Robin Wood, DHL, 366 Concept, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Narodowa, Europejskie Drzewo Roku, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Miasto Katowice, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, Miasto Bielsko-Biała.