Drzewo Roku – zgłoszenia do końca listopada!

Tylko do końca listopada można nadsyłać zgłoszenia do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Szukamy drzew, które wywołują emocje. Przywołują wzrok. Utrwalają wartości. Jednoczą ludzi. Nie muszą być największe, najstarsze i w centralnych miejscach. Szukamy  drzew kochanych i niezapomnianych. Szukamy drzew, które wzmacniają ludzi! Każdy może zgłosić swoje drzewo – od obywatela po Parlament!

Klub Gaja, organizator konkursu przyjął już kilkanaście zgłoszeń. Swoje drzewa zgłaszają  organizacje społeczne, na przykład  Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, które w konkursie staruje już po raz drugi. Tym razem faworytami rudzian są dwie wierzby Francik i Klara.  Mieszkańcy gminy Kluki wytypowali Dąb Cygański, który nawiązuje do tradycji taborów cygańskich (motyw dębu jest w herbie gminy). Najmłodsi mieszkańcy Przedborowa zaproponowali dąb, który doczekał się swojego placu, a z Biłgoraja nadszedł opis lipy z dawnego parku dworskiego. Czomolungma – tak nazywa się lipa, którą zgłosiło gimnazjum nr 1 w Bieruniu.  Dąb Bartek zwany Oskarem to symbol historii o niespełnionej miłości i faworyt szkoły podstawowej w Drawsku Pomorskim. Na drugim krańcu Polski – w sercu Beskidu Żywieckiego rośnie buk zgłoszony przez uczniów zespół szkół w Milówce.

Kandydatów o tytułu Drzewa Roku proponują również pojedynczy mieszkańcy. Niepewna jest przyszłość buka z Rudawskiego Parku Krajobrazowego, który znajduje się na prywatnej posesji wpisanej do rejestru zabytków. Wkrótce wokół powstaną studnie, a drzewo może zostać bez wody, ale i on walczy o tytuł.

Starsza pani z Siemianowic Śląskich zaproponowała do konkursu osiedlową topolę, na której w 1941 roku wykonano egzekucję dwóch Polakach oskarżonych o konspirację. Dąb Rzeczypospolitej z rezerwatu Jar Brynicy, określany jako klejnot w królewskiej  koronie, został zgłoszony przez mieszkańca Brodnicy.

Swoje propozycje nadsyłają przedszkolaki. W Czerwionce-Leszczynach to jarzębina Karolina, która jest patronem przedszkola.  W Warszawie to klon z ogrodu przedszkola nr 110.

Propozycji jest jeszcze więcej. Z nadesłanych jury konkursu wyłoni 11 finalistów. Laureata będzie wybierać cała Polska. Głosowanie internautów rozpocznie się 1 czerwca 2012 roku. Statuetka Drzewo Roku zostanie wręczona w Warszawie podczas inauguracji 10. edycji Święta Drzewa – programu edukacyjnego Klubu Gaja.

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget