Dąb Bartek on-line!

Jeden z najstarszych dębów w Polsce i finalista konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja w 2012 roku – dąb Bartek ma teraz swoją stronę internetową, na której na żywo można śledzić okolice drzewa, a także odbyć wirtualny spacer wokół Bartka.

Na stronie dębu Bartek http://www.dabbarteknaszwspolnyznajomy.pl/ znajdziemy m.in. film o „Bartku” oraz wirtualny spacer wokół drzewa. Wyjątkową filmową produkcję stworzono w technologii 360 stopni. Zobaczymy w niej ujęcia naziemne, a także widok na „Bartka” i okolicę z lotu ptaka. bartek2Wykorzystanie nowych technologii sięgnęło jeszcze dalej – dąb można oglądać również w goglach VR, czyli okularach pozwalających nam się przenieść do wirtualnej rzeczywistości. Podczas takiego spaceru mamy okazję poznać roczny cykl rozwoju drzewa – już teraz na uruchomionej stronie internetowej znajdziemy piękne panoramy wykonane wiosną, latem i jesienią, a wkrótce dołączą do nich zimowe kadry. W ostatnich dniach grudnia w pobliżu „Bartka” zostały zamontowane dwie kamery. Wszyscy chętni mogą śledzić okolice drzewa przez 24 godziny – zobaczyć jak wygląda dąb oraz jakie działania prowadzone są w związku z jego ochroną (Źródło: echodnia.eu).

Zachęcamy także do odkrywania innych, niezwykłych polskich drzew dzięki aplikacji mobilnej Klubu Gaja „Drzewa z klimatem”. Zawartość aplikacji stanowi ponad 200 zdjęć wraz opisami drzew pomników przyrody oraz finalistów konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Dodatkowo wszystkie drzewa wraz ze współrzędnymi GPS zostały umieszczone na mapie, tak aby użytkownicy mogli w łatwy sposób zlokalizować je i wytyczyć trasę dojazdu np. podczas wycieczki. Aplikację można pobrać ją bezpłatnie w sklepie Google Play, App Store i Windows Store.

A już w lutym zapraszamy do udziału w głosowaniu na Europejskie Drzewo Roku 2018. Polskim kandydatem do tego tytułu jest 220-letnia topola Helena z Helu, która zwyciężyła w ubiegłorocznym konkursie Drzewo Roku Klubu Gaja. Głosy na polskie drzewo będzie można oddać już 1 lutego na stronie www. treeoftheyear.org lub poprzez stronę www.swietodrzewa.pl

Mogą Państwo pomóc Klubowi Gaja chronić drzewa przekazując 1% podatku. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

 

Na zdjęciu dąb Bartek. Fot. Tomek Pikuła

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget