Przez cały czerwiec na stronie Klubu Gaja www. drzeworoku.pl można oddać swój głos na najciekawsze drzewo konkursu Drzewo Roku 2019. W plebiscycie decydujące nie jest piękno, rozmiary czy wiek drzew, ale ich historie i związki z ludźmi. To my przecież często nadajemy drzewom imiona, sadzimy je z okazji różnych wydarzeń, odpoczywamy w ich cieniu, bronimy przed wycinką. Które drzewo zwycięży? Wszystko zależy od Waszych głosów!
16. drzew-finalistów tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zostało wyłonionych przez jury złożone ze specjalistów różnych dziedzin i zarazem miłośników drzew, spośród blisko 50 zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski. Teraz wspólnie wybierzemy najważniejsze, najciekawsze, najbardziej lubiane przez społeczności lokalne drzewo w naszym kraju. Zwycięzca internetowego plebiscytu będzie reprezentował Polskę w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2020!
„W tegorocznej edycji konkursu tradycyjnie już znalazły się dęby i lipy, często nawiązujące swoją historią do 100 –ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mamy także ciekawe drzewa owocowe, takie jak grusza, morwa czy bez czarny. O zwycięstwo rywalizuje również jeden z najstarszy i najgrubszy grabów w Polsce, dwie sosny i kasztanowiec. Wszystkie drzewa łączą piękne, wzruszające, a czasem zabawne historie, które integrują lokalną społeczność i są częścią naszej kultury i historii „– mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.
Finałowa 16. konkursu Drzewo Roku 2019
- Bez czarny w Rzeszowie (woj. podkarpackie)
- Dąb Konrad w Leszczynach (gmina Czerwionka – Leszczyny, woj. śląskie)
- Dąb Jagiellon w Rzepniku ( gmina Wojaszówka, woj. podkarpackie)
- Dąb Maciej w Adamowie-Wsi (gmina Radziejowice, woj. mazowieckie)
- Dąb Nestor we Wrocławiu (woj. dolnośląskie)
- Dąb-kapliczka Pustelnik w Bełwinie (gmina Przemyśl, woj. podkarpackie)
- Dąb Wieleński w Wieleniu (woj. wielkopolskie)
- Grab Jankowicki w Jankowicach (gmina Kuźnia Raciborska, woj. śląskie)
- Grusza z Doliny Miłości w Zatoni Dolnej (gmina Chojna, woj. zachodniopomorskie)
- Krzywa Sosna Szubienica w Oszczeklinie (gmina Koźminek, woj. wielkopolskie)
- Lipa Anna w Kliniskach Wielkich (gmina Goleniów, woj. zachodniopomorskie)
- Śmiałowicka morwa (Śmiałowice, gmina Marcinowiec, woj. dolnośląskie)
- Nasze Drzewo w Lubomierzu (gmina Lubomierz, woj. dolnośląskie)
- Sosna w Celestynach ( gmina Malanów, woj. wielkopolskie)
- Dąb Wolności w Głownie (gmina Głowno, woj. łódzkie)
- Matczyna Lipa w Jelczu-Laskowicach ( gmina Jelcz-Laskowice, woj. dolnośląskie
Czytaj historie drzew, oglądaj zdjęcia i głosuj na www.drzeworoku.pl
Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.
Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.
Przekaż darowiznę Klubowi Gaja – nr konta: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120
Możesz też przekazać 1% Swojego podatku Klubowi Gaja – KRS 0000120069