Nowe kasztanowce w Krasnymstawie!

W piątek, 11 września 2019, Klub Gaja wspólnie z mieszkańcami, przedstawicielami władz państwowych i samorządowych posadził 4 duże kasztanowce czerwone na Rynku w Krasnymstawie. To właśnie tu, w centrum miasta, rośnie Klęczące Drzewo, które zdobyło tytuł Drzewa Roku 8. edycji konkursu Klubu Gaja. Drzewo uratowane przez mieszkańców przed wycinką, jest dzisiaj jednym z ważniejszych symboli tego miasta. Podczas wydarzenia razem z uczniami krasnostawskich szkół zbudowaliśmy także domki dla motyli, które uczniowie zamontują w ogrodach przyszkolnych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia, Miastu Krasnystaw, Stowarzyszeniu KRE „Viridis” oraz partnerom – Funduszowi Partnerstwa i Fundacji C&A.

Wszystko zaczęło się od konkursu  Klubu Gaja Drzewo Roku. Rosnący na Rynku krasnostawskim klon jesionolistny zwany Klęczącym Drzewem wygrał w plebiscycie i otrzymał tytuł Drzewa Roku 2018. Tak zaczęła się historia nowych kasztanowców czerwonych, które dosadziliśmy na Rynku w Krasnymstawie.

Akcja sadzenia drzew i warsztatów budowy domków dla motyli połączono z Narodowym Czytaniem. Na krasnostawski rynek przybyli mieszkańcy, władze państwowe i samorządowe. Przed czytaniem literatury wspólnie posadziliśmy nowe drzewa, które towarzyszyć będą rosnącym tu dorodnym kasztanowcom i słynnemu klonowi jesionolistnemu. W wydarzeniu wzięło udział około 100 osób.

Robert Kościuk, burmistrz Krasnegostawu  powiedział – „Wszyscy kibicowaliśmy bardzo mocno, gdy był ogłoszony plebiscyt na Drzewo Roku. Nasze drzewo – klęczący klon jesionolistny, stał się tak naprawdę symbolem miasta. Symbolem przetrwania. To drzewo, w związku z planowaną rewitalizacją rynku, miało zostać wycięte. Ruchy ekologiczne i społeczność miasta doprowadziła do bardzo dużego sprzeciwu, dzięki czemu drzewo ocalało. W 2018 roku zdobyło tytuł Drzewa Roku. Wszyscy Polacy mogli na niego zagłosować. W tym roku, podczas plebiscytu Europejskiego Drzewo Roku, zdobył 6. miejsce, a konkurencja była ogromna. Jest symbolem nadziei, niezłomności i przetrwania. Większość osób, które odwiedzą nasze miasto, wiedząc o tym, że tu rośnie, robi sobie przy nim zdjęcia. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym na tą szczególną uroczystość”.

Atrakcją wydarzenia były warsztaty edukacyjne budowy domów dla owadów zapylających, w których wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1, 4 i 5 z Krasnegostawu. Uczniowie mogli zmierzyć się z prostymi pracami stolarskimi i samodzielnie  zmontować z drewnianych modułów specjalne domki dla motyli, które trafią do przyszkolnych ogrodów. Jeden z wykonanych domków Klub Gaja wręczył burmistrzowi Krasnegostawu, z przesłaniem, by w przestrzeni miejskiej tworzyć dla owadów zapylających przyjazne siedliska.

„Klub Gaja od dziesięciu lat organizuje konkurs Drzewo Roku, w którym co roku internaucie wybierają najważniejsze dla społeczności lokalnych drzewo w naszym kraju. Uratowane przez mieszkańców Klęczące drzewo w Krasnymstawie idealnie wpisuje się w ideę naszego konkursu i pokazuje, że Polacy kochają i szanują drzewa. Dlatego bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj na Rynku w Krasnymstawie posadzić kolejne drzewa, a także zrobić coś pożytecznego dla owadów zapylających, którą są nieocenione w zachowaniu różnorodności biologicznej na Ziemi.” – powiedziała Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

ZOBACZ FOTO RELACJĘ >>>>

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Fundusz Partnerstwa w ramach Green Print, LLC Program Clean AdvantageTM oraz Fundację C&A.

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget