Motyli zakątek i ponad 100 kwitnących roślin w Bielsku-Białej

17. Święto Drzewa w Bielsku-Białej dobyło się 18 października przy Żywieckim Przedmieściu. Klub Gaja we współpracy z Urzędem Miasta Bielsko-Biała i Radą Osiedla Bielsko-Południe, bielskimi szkołami posadził ponad 100 miododajnych roślin m.in lipy, kaliny, bzy czarne, budleje davida, krwawniki i jeżówki na skwerze przy Żywieckim Przedmieściu. Tak powstały przyjazne zakątki dla motyli i dzikich pszczół murarek, biedronek i złotooków. Akcji towarzyszyły warsztaty budowy schronień dla tych pożytecznych owadów. Drewniane domki umieszczono wśród posadzonych roślin. Akcji towarzyszył happening „Dodaj mi skrzydła”!

Święto Drzewa w Bielsku Białej przywabiło mnóstwo motyli. Kolorowe skrzydła modraszków, czerwończyków i cytrynków powstały na warsztatach inspirowanych akcją krakowskiej artystki Cecylii Malik. Wychowankowie Nowej Szkoły oraz  uczniowie  SP nr 29 im. Janusza Korczaka i ZS Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej, którzy wykonali piękne skrzydła, wzięli udział w 17. Święcie Drzewa, sadzili rośliny, uczestniczyli w warsztatach budowy domków dla motyli i w happeningu Klubu Gaja „Dodaj mi skrzydła”.

W wydarzeniu uczestniczyli także mieszkańcy oraz przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych: Agnieszka GorgońKomor – Senatorka RP, Adam Ruśniak – vice Prezydent Miasta Bielska-Białej, Danuta Przybyło – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Wiesław Maj – Naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej oraz Joanna Kostecka –przewodnicząca Rady Osiedla Bielsko-Południe, Marek Czader – Nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko.

Adam Ruśniak, vice prezydent Miasta Bielska-Białej, który wystąpił w skrzydłach latolistka cytrynka, powiedział – „Witajcie wszystkie motyle! Cieszę się, że tu jesteście, bo to jest debiut łąki kwietnej w naszym mieście. Dziękuję osobom zaangażowanym w jej powstanie za upór. Dziękuje, że możemy dzisiaj świętować otwarcie pierwszego parku kieszonkowego o tak pięknej nazwie – Park motyli”.

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców postanowiliśmy poszerzyć zieloną infrastrukturę na terenie naszego miasta tworząc sieć parków kieszonkowych. Są to małe zielone enklawy, w których można usiąść, poczytać książkę czy podziwiać przyrodę, tak jak tutaj, w przyszłości poobserwować motyle. Ten ogród motyli jest takim pierwszym parkiem kieszonkowy. Byłoby świetnie, gdybyśmy na każdym osiedlu stworzyli takie ogrody” – mówiła Danuta Przybyło, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

Joanna Kostecka, przewodnicząca Rady Osiedla Bielsko-Południe, dodała, wzywając wszystkich do pracy  – „Dbajcie o przyrodę! Dbajcie o miejsca zieleni, o wszystkie drzewa, krzewy, kwiaty oraz o ptaki, motyle i inne owady! To są nasi przyjaciele. Opiekujcie się nimi! A teraz do sadzenia!”.

W pełnym słońcu, uczniowie i goście ubrani w kolorowe skrzydła motyli, ruszyli do sadzenia kwitnących drzew, krzewów i bylin. Sadzeniu roślin towarzyszył happening przygotowany przez młodzież i Klub Gaja, w którym uczestniczyli także zaproszeni goście. Korowód kolorowych motyli wyruszył na oblot skweru. To była zabawa! Naprawdę dodaliśmy uczestnikom skrzydeł!

„To wydarzenie nie tylko dało nam radość z chwili twórczości i spontaniczności ale było doskonałą metodą edukacyjną. Sztuka i wspólna zabawa są doskonałym nośnikiem idei o których mówimy podczas sadzenia drzew. Przetrwanie ludzkości zależy od świata zwierząt i roślin. Nie ustawajmy o tym mówić i przypominać. To nasz obowiązek” –  powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Na zakończenie zamontowano na skwerze Przy Żywieckim Przedmieściu 3 drewniane domki dla motyli i 3 hotele dla pszczół, biedronek i złotooków, które wykonali uczniowie z bielskich podstawówek.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom 17. Święta Drzewa w Bielsku-Białej oraz partnerowi –C&A Foundation, który wspiera nasze akcje budowy domków dla owadów zapylających!

ZOBACZ FOTO RELACJĘ >>>>

Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Miasta Bielska-Białej.

 

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget