Raj dla owadów – Święto Drzewa w Ustroniu!

Po raz pierwszy Klub Gaja we współprac z Koleją Linową Czantoria zorganizował Święto Drzewa w Ustroniu. Młodzież, samorządowcy, parlamentarzyści, leśnicy i społecznicy posadzili na terenie dolnej stacji kolejki ponad 70 krzewów miododajnych m.in. bzy czarne, kaliny, berberysy, budleje Davida. Akcję sadzenia krzewów połączoną z warsztatami budowy schronień dla dzikich owadów zapylających wsparła C&A Foundation. Dzięki wspólnej pracy powstał przyjazny zakątek dla owadów, które odgrywają bardzo ważną rolę w ekosystemie.

Kolejny dzień 17. Święta Drzewa i pogoda oraz goście znów dopisali! Wszyscy spotkaliśmy się 21 października i w pełnym słońcu posadziliśmy krzewy, które mamy nadzieję, że zwabią owady i stworzą dla nich przyjazny zakątek. W wydarzeniu uczestniczyli: uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3, Przemysław Korcz – burmistrz Miasta Ustroń, Marcin Janik – Przewodniczącym Rady Miasta Ustroń, Przemysław Koperski – poseł na Sejm RP,  Chrystian Jaworski – Członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, Tadeusz Dybek – Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Zacisze, Leon Mijal –  Nadleśniczy Nadleśnictwa Ustroń oraz Jan Machała i Piotr Stebel z PTTK Cieszyn. 

„To już 17. edycja programu Święto Drzewa. W nasz program angażują się nie tylko szkoły i samorządy, ale także szeroko rozumiany biznes. W tym kontekście udział w Święcie Drzewa miejskiej spółki Kolej Linowa Czantoria wart jest podkreślenia tym bardziej, że zajmuje się ona zapewnianiem ludziom dobrego samopoczucia w otoczeniu przyrody i swoim działaniem pokazuje, że ta przyroda jest dla niej ważna. Pragnę tu podkreślić, że zmiany klimatu są dramatyczne i wszyscy powinniśmy włączyć się w pracę na rzecz ich spowolnienia. Dlatego bardzo cieszę się z faktu, że Kolej Linowa wraz z Miastem Ustroń i ustrońską młodzieżą uczestniczyły w Święcie Drzewa – mówił Jacek Bożek, prezes Klubu

Po sadzeniu krzewów Klub Gaja zaprosił uczniów i gości na warsztaty. Wszyscy dzielnie pracowali i wykonali z drewnianych modułów 6 dużych domków dla motyli, pszczół, biedronek i złotooków, które potem zamontowali na terenie dolnej stacji kolejki. Część domków uczniowie zabrali do szkoły, by zamontować je w swoim ogrodzie. Na domkach zamontowano tabliczki, mówiące dlaczego warto budować takie schronienia. Zanieczyszczenie środowiska, stosowanie pestycydów, niszczenie śródpolnych zadrzewień i nieużytków oraz wielkoobszarowe rolnictwo powodują, że owady giną. Warto zadbać o to, aby nasze ogrody stały się enklawą przyjazną dla tych pożytecznych owadów.


Zbigniew Kufrej,
prezes Zarządu Kolei Linowej, dodał – „Nasze włączenie się w Święto Drzewa nie powinno dziwić. Czantoria znajduje się w sąsiedztwie obszaru chronionego Natura 2000, na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Nasze działania zawsze mają na względzie dobro środowiska naturalnego. Myślimy również o osobach korzystających z naszej oferty rekreacyjnej. Wiemy, że chcą one wypoczywać w otoczeniu pięknej przyrody, więc im tej przyrody więcej i bardziej atrakcyjnej, tym nasza oferta lepsza i ciekawsza. Cieszymy się nie tylko z małego raju dla owadów jaki powstał tuż obok dolnej stacji naszej kolei linowej, ale również z tego, że młodzi mieszkańcy Ustronia mieli interesującą lekcję, jak w praktyczny sposób mogą pomagać przyrodzie”.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom 17. Święta Drzewa w Ustroniu oraz partnerowi – C&A Foundation, który wspiera nasze akcje budowy domków dla owadów zapylających!

ZOBACZ FOTORELACJĘ >>>

Święto Drzewa 2019
Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, Trillion Tree Campaign , Davines, ALDI
Partnerzy: Troton, C&A Foundation, Environmental Partnership Association, Europejskie Drzewo Roku
Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Służewski Dom Kultury, Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Miasto Bielsko-Biała, Rada Osiedla Bielsko Południe, LeasePlan, DHL Parcel Polska, DHL Express Polska, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, Kolej Linowa Czantoria, I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie

Wydarzenie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget