PODSUMOWANIE AKCJI „ZBIERAJ MAKULATURĘ, RATUJ KONIE” 2020

Za nami kolejna edycja akcji Klubu Gaja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Nie był to łatwy rok. Sygnalizowane przez wielu uczestników problemy z odbiorem makulatury i bardzo niską, a nawet zerową ceną za ten surowiec, a potem wybuch pandemii COVID – 19, spowodowały, że wiele osób nie było w stanie włączyć się do akcji. Pomimo wielu przeszkód wspólnym wysiłkiem udało nam się jednak uzbierać ponad 51 ton makulatury, z której środki pomogą koniom uratowanym przez Klub Gaja. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy! Najbardziej aktywnych nagrodziliśmy statuetkami Pegaza, natomiast pozostali uczestnicy akcji otrzymają Dyplomy – Wyróżnienia.

Klub Gaja już 20 lat prowadzi akcję „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, trakcie której wspólnie zebraliśmy już ponad 5050 ton makulatury i uratowaliśmy 60 koni skazanych na rzeź, chorych, wymagających opieki lub takich, którymi właściciele nie mogli się dłużej opiekować. Są zadbane i potrzebne. W tej edycji akcji wsparliśmy leczenie i utrzymanie: Pegaza, White Lady, Kasi, Akuino, Drumli, Harta.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, którzy niestrudzenie przez cały rok nie tylko zbierają makulaturę, ale także organizują kiermasze, lekcje edukacyjne, wystawy i happeningi poświęcone ochronie środowiska i zwierząt. W akcję angażują się nie tylko placówki oświatowe, także osoby prywatne, sklepy i firmy, m.in. hipermarket Auchan w Bielsku-Białej, gdzie co roku Klub Gaja organizuje zbiórki makulatury dla okolicznych mieszkańców oraz firma Eko-Wtór Jakubiec z Bystrej, która wspiera nas w odbiorze surowców wtórnych. Jesteście wspaniali!

„To naprawdę niezwykłe, że pomimo trudności nauczyciele wraz z młodzieżą nie zaprzestali zbiórki makulatury dla potrzebujących zwierząt. Możecie służyć nam dorosłym za przykład jak należy zachowywać się w trudnych chwilach i nie poddawać się przeciwnościom. Wychowawcom i ich podopiecznym gorąco dziękujemy. Jesteście dla nas inspiracją” – powiedział Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.
 

Akcja  „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” to próba zmiany postaw człowieka do otaczającego go świata, szczególnie kurczących się zasobów naturalnych planety, a także pobudzanie wrażliwości na los zwierząt i naturalnej chęci pomocy potrzebującym. Uczestnicy akcji segregując odpady dbają o środowisko naturalne i pomagają uratowanym przez Klub Gaja koniom. Za pieniądze z akcji makulaturowej Klub Gaja wspiera utrzymanie, leczenie, terapię uratowanych koni, opłaca leki i opiekę weterynaryjną, monitoruje sytuację zwierząt oddanych do adopcji, prowadzi edukację ekologiczną oraz inne czynności związane z realizacją akcji.

Klub Gaja jest pierwszą organizacją w Polsce, która rozpoczęła kampanię związaną z transportem żywych zwierząt na rzeź, głównie koni. Na ubój trafiają nie tylko stare konie, ale także młode hodowane na mięso lub przemęczone ciężką pracą oraz te wykluczone ze sportu czy zaniedbane. Sprzedawane za granicę zwierzęta czeka długa podróż, w stłoczeniu, często przypłacona ranami, stresem, a nawet śmiercią. Przed 1999 r., w którym zainaugurowaliśmy ogólnopolską kampanię „Zwierzę nie jest rzeczą” liczba wywożonych z kraju koni dochodziła do 90 tys. Dzięki kampanii poprawiły się warunki transportu, a liczba wywożonych zwierząt spadła. Pięćset tysięcy popisów Polaków popierających zakaz transportu – zebranych i złożonych przez nas do Sejmu – było podstawą skutecznej kampanii medialnej i społecznej. Problem ten został wielokrotnie udokumentowany i stał się tematem publicznych debat.
 

LAUREACI NAGRODY PEGAZA 2020

1. Samorządowe Przedszkole „Niezapominajka” w Słupnie
2. Zespół Szkół w Boniewie
3. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Legionowie
4. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. T. Kościuszki w Zamościu
5. Powiatowy Zespół Szkół Nr 2 im. Piotra Włostowica w Trzebnicy
6. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Szczyrku
7. Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2
im. Kazimierza Malczewskiego w Strzelcach Opolskich

Uroczyste wręczenie nagród wszystkim laureatom odbędzie się 9 października 2020 roku podczas inauguracji 18. edycji Święta Drzewa w Warszawie.

Klub Gaja może pomagać koniom, wspierać ich leczenie i utrzymanie także dzięki hojności ofiarodawców przekazujących darowiznę oraz 1% podatku dla Klubu Gaja (KRS 0000120069). Możesz zostać także opiekunem wirtualnym jednego z koni Klubu Gaja.

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii, Newsy, Zbieraj makulaturę, ratuj konie. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget