Sztuka japońska w Gminie Wilkowice

Tradycyjnie Festiwal Ekodzieło odbył się w Gminie Wilkowice. W tym roku inspiracją festiwalu była kultura japońska – sztuka ogrodów, taniec Butoh, krótka forma poetycka haiku oraz teatrzyk Kamishibai. Niestety z powodu pandemii wydarzenia festiwalowe odbyły się bez udziału mieszkańców, a relacje filmowe z sadzenia sakur – wiśni japońskich, performansu „Drzewa wschodu” oraz teatrzyku „O samotnym dębie” można zobaczyć w Internecie.

Głównym wydarzeniem festiwalowym było posadzenie 21 wiśni japońskich przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, które odbyło się 30 września br. Na terenie zabytkowego parku otaczającego szpital powstało wiele różnych ogrodów tematycznych, które odwiedzają mieszkańcy i turyści. Jednym z nich jest mały ogród japoński. Posadzone ramach Festiwalu Ekodzieło drzewa wiśni odmian: Kiku-shidare, Amanogawa, Kanzan wzbogaciły jego teren. Razem z Klubem Gaja drzewa sadzili m.in. dyrektorka szpitala Urszula Kuc, wójt Gminy Wilkowice Janusz Zemanek oraz dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” Agnieszka Sech.

Co ciekawe, tuż obok parku, w którym posadzono wiśnie, mieszkał malarz Julian Fałat, jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów, który był wielbicielem sztuki japońskiej. Bystra słynęła z pięknych krajobrazów oraz czystego powietrza i dlatego Julian Fałat tutaj zamieszkał. To niezwykłe, że niedaleko jego domu i pracowni, po wielu latach zainicjowano w Bystrej ogród japoński.

Jacek Bożek, szef Klubu Gaja, rozpoczynając wydarzenie, powiedział – „Bardzo serdecznie wszystkich witam. Pomimo dużych trudności udało się nam wspólnie zrealizować 6 edycje Festiwalu. To miejsce, w którym jesteśmy jest niezwykłe. To tutaj leczył się pierwszy premier niepodległej Polski Ignacy Daszyński. Tuż obok mieszkał Julian Fałat, który kochał sztukę japońską. W parku podziwiać możemy niezwykłe okazy drzew i krzewów, które sprowadzano z dalekich krajów. Chcemy podtrzymywać tradycje łączące piękno przyrody ze sztuką, a Festiwal Ekodzieło doskonale się w tą ideę wpisuje. Wszystko i wszyscy nam w tym pomagają, dlatego też jeszcze raz bardzo dziękuję”.

Urszula Kuc, dyrektorka Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii  w Bystrej, mówiła – „Co roku z zaprzyjaźnionym Klubu Gaja robimy jakieś działania w naszym parku. Posadzone dzisiaj wiśnie japońskie sprawią, że nasz ogród będzie kolorowy i piękny. Zapraszamy na wiosnę, kiedy drzewa zakwitną”.

„Jestem rodowitym bystrzanianem. Dziękuję za serce i prace włożone w ten park. Pamiętam go z lat wcześniejszych. To miejsce bardzo się zmieniło, dzięki zasłudze Pani dyrektor, która zbudowała go, cegła po cegle. Teraz jest wyjątkowe i magiczne. Stało się wizytówką naszej Gminy. Dziękuję też Klubowi Gaja, który co roku, dosadza w tym miejscu drzewa i krzewy. Mam nadzieję, na dobrą współpracę na następne lata. Powstanie tu także tężnia, a nieopodal centrum edukacji ekologicznej” – podsumował Janusz Zemanek, wójt Gminy Wilkowice.

Akcji sadzenia sakur w parku przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii towarzyszył performans Krzysztofa Jerzaka „Drzewa wschodu”. Zebrani goście mogli zobaczyć wśród drzew etiudę japońskiego tańca Butoh, którego inspiracją było haiku japońskiego poety Kyoshi Takahama:
„Wiatry, co wieją
Zapytaj je, który liść
Będzie następny”

Dla najmłodszych mieszkańców Gminy Klub Gaja przygotował przedstawienie tradycyjnego japońskiego teatrzyku Kamishibai – Papierowego Teatru. Opowieść „O samotnym dębie” Izabeli Michty w ilustracji Miłosławy Bożek został udostępniony na stronach internetowyc Klubu Gaja. Kamishibai to technika opowiadania z wykorzystaniem planszy z obrazkami i tekstem oraz drewnianej lub kartonowej skrzynki (butai), w której przedstawiane są kolejne fragmenty opowieści. Bajka dla najmłodszym, na którą zaprosił Klub Gaja w ramach Festiwalu Ekodzieło, opowiada o przyjaźni samotnego drzewa z bartnikiem i pszczołami.

Agnieszka Sech, dyrektorka Gminnego Ośrodka „Promyk” w Bystrej, powiedziała – „Po raz szósty jesteśmy partnerem Festwialu Ekodzieło. Nasza współpraca jest owocna. Trzeba pamiętać, że Klub Gaja ma fantastyczny zespół i edukatorów, a my jesteśmy otwarci na różne działania. „Promyk” jest małym ośrodkiem ale z wielkimi aspiracjami! Jutro odbędą się u nas warsztaty, w innej formie niż zwykle. W innej formie zobaczymy też teatrzyk Kamishibai. Krótki filmik z czytania opowieść „O samotnym dębie” zostanie udostępniony na naszym Facebooku”.

Na następny dzień, GOK „Promyk” odbyły się warsztaty budowy schronień dla trzmieli i pszczół samotnic. Wykonane budki lęgowe przez edukatorów Klubu Gaja zostaną zamontowane na skwerze przed ośrodkiem gdzie rok temu młodzież ze szkół z Gminy Wilkowice wykonała domki dla motyli.

ZOBACZ FILM Z WYDARZENIA >>>

ZOABCZ FOTO RELACJĘ FESTIWAL EKODZIEŁO GMINA WILKOWICE >>>

ZOBACZ TEATRZYK KAMISHIBAI „O SAMOTNYM DĘBIE” >>>

Tablice do teatrzyku KAMISHIBAI  „Samotny dąb” – Izabela Michta / Miłosława Bożek >>>

 

FESTIWAL EKODZIEŁO 2020
Festwial Ekodzieło 2020 honorowym patronatem objęli Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz Wójt Gminy Wilkowice Janusz Zemanek

Dofinasowanie: Miasto Bielsko-Biała i Gmina Wilkowice
Partnerzy: Galeria Bielska BWA, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” i Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej w Bystrej, C&A Foundation, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, AQUA SA, WALA i Eko-Wtór Jakubiec

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget