Dzień Ziemi w Katowicach

W tym roku Światowy Dzień Ziemi odbywał się pod hasłem Restore Our Earth – Odbudujmy Naszą Ziemię. Klubu Gaja i Miasto Katowice, zaprosili najmłodszych mieszkańców, do aktywnego włączenia się w działania na rzecz Ziemi –  sadzenia miododajnych i owocowych drzew, krzewów, bylin oraz budowy schronień dla sikorek, szpaków, nietoperzy i biedronek. Dla dzieci z Przedszkola nr 6 była to radosna okazja do aktywnej edukacji na temat wspierania dzikiej przyrody w mieście. Akcja Dzień Ziemi odbyła się 26 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Katowicach.

Jednym ze sposobów przeciwdziałania zaniku różnorodności biologicznej i zmian klimatu jest tworzenie terenów zieleni w miastach, które nie tylko będą służyć wypoczynkowi i rekreacji mieszkańców, ale również mogą stać się miejscem rozrodu oraz zdobywania pożywienia dla wielu gatunków zwierząt. Dlatego, tak ważne jest abyśmy sadzili w parkach, na skwerach, w ogrodach czy na balkonach, różnorodne rośliny, które dostarczą pyłek, nektar i owoce wielu gatunkom zwierząt mieszkających wokół nas.

Jacek Bożek, szef Klubu Gaja, mówi – „Praca z dziećmi potrafi być niezwykle inspirująca. Dziękuję dzieciom, nauczycielkom i wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania Dnia Ziemi nad Rawą. W szczególności  Miastu Katowice , które wsparło nas w tym niezwykle pożytecznym i edukacyjnym wydarzeniu. Dzień Ziemi za nami ale praca dla Planety i przyszłych pokoleń wciąż przed nami i nie ustawajmy w wysiłkach na jej rzecz”.

Podczas wydarzenia, specjalnie dla ptaków i owadów, posadzono  głogi i jarzęby pospolite,  krzewy aronii, a przy przedszkolnym warzywniaku swoje miejsce znalazły porzeczki i świdośliwy oraz mięta czekoladowa.  Posadzono też kwitnące forsycje, uzupełniając żywopłot wokół placówki. Podczas warsztatów przedszkolaki z pomocą edukatorów Klubu Gaja zmontowały z drewnianych modułów budki lęgowe dla ptaków typu A i B, domki dla nietoperzy i biedronek.  Domki rozwieszono na dorodnych drzewach wokół Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 nad Rawą. Wspólna praca przyniosła radość wszystkim.

Barbara Buk, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5, komentuje –„Cieszę się, że dzieci samodzielnie mogły wykonać domki dla nietoperzy, biedronek, szpaków i sikorek. Będzie to dla nich ciekawa lekcja obserwacji ptaków i owadów. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w akcji Dzień Ziemi. W imieniu dzieci dziękuję!”.

Barbara Nowak, wicedyrektor szkoły, dodaje –„Serdecznie dziękujemy  też Klubowi Gaja za to, że mogliśmy wziąć udział  z naszymi wychowankami w ciekawych zajęciach ekologicznych.  Dziękujemy Miastu Katowice, które nas wspiera i pomaga w realizacji różnych działań ekologicznych. Będziemy się sumiennie opiekować nie tylko posadzonymi roślinami ale też domkami, które zostały nam przekazane w użytkowanie!”.

Zobacz fotorelację na FB >>>

Zobacz film z akcji >>>

Informacje w mediach:

https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,27018314,przedszkolaki-powiesily-budki-dla-nietoperzy-oczyszczaja-niebo.html

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget