DRZEWO ŻYCIA WYROŚNIE W DZIELNICY WZAJEMNEGO SZACUNKU

Na ścianie budynku Studio BWA Wrocław, w kultowym podwórku przy ul. Ruskiej 46, powstanie mural ekologiczny Drzewo Życia. Symboliczne drzewo wyrośnie w Dzielnicy Czterech Wyznań zwanej dzielnicą Wzajemnego Szacunku, w niezwykłym miejscu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Wspólne działanie Klubu Gaja, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej i EY Global Delivery Services Poland, wpisuje się tą przestrzeń, mówiąc o potrzebie szacunku do przyrody, z którą stanowimy jedną, niepodzielną całość. Dzieło wykonane przez artystkę Ewę Ciepielewską z grupy LUXUS, wykonane zostanie farbami pochłaniającymi zanieczyszczenia powietrza. Otwarcie muralu odbędzie się 12 czerwca, godz. 18.00 podczas Święta Podwórka Ruska 46. Wydarzeniu towarzyszyć będzie sadzenie roślin i działanie performatywne.

Mural Drzewo Życia, to przykład realnej zmiany w przestrzeni publicznej, który możemy zrealizować w trosce o środowisko i jakość powietrza. Symboliczne drzewo namalowane na powierzchni 135 metrów kwadratowych będzie oczyszczało powietrze, jak zrobiłby to dorodny las o tej samej powierzchni, co najmniej przez dziesięć lat. Farby włoskiej firmy użyte do jego wykonania zawierają dwutlenek tytanu, który pod wpływem światła słonecznego rozkłada m.in. spaliny z kotłów grzewczych i samochodów w obojętne związki. Wg. danych producenta mural na budynku Studio BWA Wrocław będzie neutralizował codziennie emisje 28,5 samochodów.

Jacek Bożek z Klubu Gaja, podkreśla – „Katastrofa klimatyczna i pandemia uświadamiają nam naszą zależność od natury i współzależności jakie łączą nas z całym niemalże światem. Wspaniale, że dzieło powstaje w miejscu, które przypomina nam o potrzebie wzajemnego szacunku, który przynależny jest także przyrodzie. Ten rodzaj innowacyjnego podejścia do przestrzeni miejskiej staje się symbolem możliwości wykorzystania potencjału technologicznego w procesach ochrony człowieka i natury”.

Joanna Stembalska, kierowniczka i kuratorka Studio BWA Wrocław, dodaje – „Dziś w obliczu kryzysu epidemiologicznego i klimatycznego, rozpadu dotychczasowego świata, nadzieję daje poczucie wspólnotowości i społecznej solidarności, umacnianie więzi i niesienie wzajemnej pomocy. Studio BWA Wrocław poprzez swoje działania w galerii jak i poza nią upowszechnia wiedzę o przestrzeni publicznej, analizując miasto jako specjalny przypadek urbanistyczno-społeczny. Programowo poszerza pole sztuki jako środek emancypacji osób wykluczonych, ekologii, walki z kryzysami, prezentując możliwości bardziej realnego postrzegania ludzkich jednostek przez budowanie narzędziami sztuki społecznej wspólnoty i wzajemnej współpracy”.

Ewa Ciepielewska, autorka muralu Drzewo Życia, współtworzy Grupę LUXUS, słynną wrocławską grupę artystyczną, działającą od końca lat 80. XX wieku. Grupa zorganizowała dziesiątki wystaw, a także liczne happeningi i akcje artystyczne, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród publiczności i dobrymi recenzjami krytyków sztuki. Artystka od wielu lat zaangażowana jest w ochronę przyrody, w szczególności rzeki Wisły. Swoją współpracę z Klubem Gaja rozpoczęła w latach 90.

„Do projektu muralu Drzewo Życia zainspirował mnie kabalistyczny rysunek pochodzący z XII w., w którym – niezależnie od różnych interpretacji – widzę model molekularnej budowy żywych organizmów. Geometryczna konstrukcja składająca się z 10 lub 11 sefir – kulistych elementów, odpowiada 11 pierwiastkom, które są budulcem wszystkich istot na Ziemi. Niezależnie od tego czy mamy ogon, czy z ramion wyrastają nam gałęzie, czy kończą się one dłońmi wszyscy składamy się z tlenu, wodoru, węgla, azotu, wapnia, fosforu, potasu, siarki, chloru, sodu i magnezu dynamicznie powiązanych ze sobą. Niezależnie od religii, płci, gatunku łączy nas życie, które pojawia się i zanika jak pulsujące w mroku kolorowe światła” – komentuje artystka Ewa Ciepielewska.

Dominik Woźniak, lider EY Global Delivery Services Poland, podsumowuje – „Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Jako organizacja biznesowa podejmujemy szereg działań zmierzających do redukcji emisji dwutlenku węgla oraz czynnie włączamy się w inicjatywy zwiększające świadomość w zakresie tego zagadnienia. Dlatego bardzo się cieszę, że mamy okazję współuczestniczyć w realizacji muralu ekologicznego. W tym roku EY GDS obchodzi dziesięciolecie swojej działalności w Polsce. Mijająca dekada, to nie tylko współpraca z klientami, to również czas, w którym budowaliśmy relacje z lokalną społecznością. Dzięki Drzewu Życia mamy doskonałą okazję do jeszcze trwalszego wpisania się w pejzaż miasta”.

Mural powstanie w ramach programu Święto Drzewa Klubu Gaja, którego partnerem strategicznym jest EY Global Delivery Services Poland. Na wiosnę dzięki tej współpracy posadzono 3700 dzikich grusz i jabłoni na terenach zniszczonych przez huragan w Borach Tucholskich. Święto Drzewa to program poświęcony ochronie środowiska i klimatu, poparty realnym działaniem – sadzeniem i ochrona drzew. Dzięki zaangażowaniu ponad 760 tysięcy osób posadzono ponad 940 tysięcy drzew i krzewów oraz wykonano blisko 1700 schronień/budek lęgowych dla zwierząt! Więcej informacji o Święcie Drzewa na www.swietodrzewa.pl 

Na zdjęciach: artystka Ewa Ciepielewska. Fot. Klub Gaja/Beata Tarnawa

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget