Mural antysmogowy Drzewo Życia

Na ścianie budynku przy ul. Ruskiej 46a, gdzie mieści się Studio BWA Wrocław powstał mural ekologiczny w ramach programu Święta Drzewa Klubu Gaja, wykonany przez artystkę Ewę Ciepielewską z grupy LUXUS. Drzewo Życia to wspólne działanie Klubu Gaja, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej i EY Global Delivery Services Poland – partnera strategicznego Święta Drzewa. Uroczyste otwarcie muralu odbyło się podczas Święta Podwórka Ruska 46. Wydarzeniu towarzyszyło czytanie performatywne Jacka Bożka wiersza Czesława Miłosza „O Aniołach”. Na zakończenie wydarzenia publiczność zaproszono do wspólnego sadzenia bluszczu pospolitego.

 Mural Drzewo Życia, który powstał w kultowym podwórku Ruska 46a wykonano farbami, pochłaniającymi zanieczyszczenia powietrza, zawierającymi dwutlenek tytanu, który pod wpływem światła neutralizuje m.in. spaliny samochodów. Namalowane symboliczne drzewo na powierzchni 135 m kw. codziennie będzie neutralizować emisję 28,5 samochodów i oczyszczać powietrze tak jak zrobiłby to las o tej samej powierzchni. Oficjalne odsłonięcie muralu odbyło się 12 czerwca podczas Święta Podwórka Ruska 46.

Jacek Bożek z Klubu Gaja witając licznie zgromadzoną publiczność i partnerów: Macieja Bujko – dyrektora BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Dominka WoźniakaLidera EY Global Delivery Services Poland, Joannę Stembalską – kierowniczkę i kuratorkę Galerii Studio BWA Wrocław i Ewę Ciepielewską – autorkę muralu Drzewo Życia, wprowadził dużo energii. Były oklaski, okrzyki i dużo uśmiechu!

Maciej Bojko, dyrektor BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, otwierając uroczystość, powiedział  – „Dziękuję wszystkim, że tu jesteście! To jest niesamowite, że mogliśmy to razem zrealizować. Zanim opowiemy o muralu, chciałbym powiedzieć o czymś trochę szerszym, co jest bardzo ważne, o społeczności. Każda rzecz zaczyna się od społeczności! Ta społeczność, o której mówię, to Ruska 46a! Ponad 40 organizacji bez których święto podwórka nigdy by się nie odbyło. Chciałem przede wszystkim podziękować Wam! Ludziom z Ruskiej! I jeszcze raz dziękuję wszystkim za stworzenie tego muralu!”

Dominki Woźniak, lider EY Global Delivery Services Poland, dziękując Miastu Wrocław, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Klubowi Gaja, artystce i publiczności, mówił – „Ta inicjatywa wpisuje się w obchody dziesięciolecia naszej firmy w Polsce. To właśnie we Wrocławiu otworzyliśmy pierwsze biuro. W tym momencie nasz zespół liczy w Polsce ponad 1800 pracowników wielu narodowości. Przez ostatnie dziesięć lat, nie tylko pracowaliśmy z naszymi klientami ale również angażowaliśmy się we współtworzenie społeczność, o której tu mówiono. Poprzez takie działania jak powstanie muralu chcemy na trwałe wpisać się w przestrzeń nowoczesnego Wrocławia. Aktywności związane z ekologią i ochrona środowiska leżą u podstaw naszych wartości”. 

Jacek Bożek, zwracając się do publiczności, podkreślił, że wspólnie z partnerem nie tylko zrealizowaliśmy ten mural, ale posadziliśmy także 3700 dzikich grusz i jabłoni w Borach Tucholskich, które będą służyły owadom, ptakom i innym zwierzętom.

Joanna Stembalska, kierowniczka i kuratorka Galerii Studio BWA Wrocław, zaznaczyła –„Pracę z muralami jako kuratorka zaczęłam w 2008 r. Mam teraz bardzo różne, refleksyjne i negatywne podejście do murali, bo są wykorzystywane reklamowo i komercyjnie. Ale kiedy dzieło sztuki jest realizowane przez niezwykłą artystkę i realnie wprowadza zmiany w poprawę jakości powietrza, to ja na nowo jestem na tak, za muralami antysmogowymi. Mural Drzewo Życia każdego dnia będzie neutralizował smog z 28,5 samochodów. Maciek, mówił o energii i potrzebie wspólnotowości. Kryzys klimatyczny pokazał nam, że jedyna nadzieją jest bycie razem, współpraca i współtworzenie. Takimi gestami, jak sadzenie drzew czy wykonanie muralu antysmogowego, dokładamy się do tego. I jeszcze energia! To nie przypadek sprawił, że zaczęliśmy wspólnie działać. Z wysokim poziomem energii. Jestem wam wdzięczna za tę współpracę!”

Ewa Ciepielewska, artystka z grupy LUXUS, dziękując Klubowi Gaja, partnerom i osobom pomagającym jej przy realizacji: Ani, Pawłowi i Łukaszowi, wyjaśniła – „Jestem wdzięczna, że EY GDS wybrał ten projekt. Drzewo Życia świetnie pasuje do tego miejsca. Jest to podwórko neonów, a ta struktura przypomina cząsteczkę. Opierałam się na kabalistycznym rysunku pochodzącym z XII w., w którym zobaczyłam model molekularnej budowy żywych organizmów. Postanowiłam, że będzie to obraz opierający się na harmonii barw i 11 pierwiastków, które są budulcem wszystkich istot na Ziemi”.

Następnie Jacek Bożek zaprosił wszystkich partnerów do odsłonięcia kolorowymi wstążkami tablicy oznaczającej mural i przeczytał publiczności wiersz Czesława Miłosza „O Aniołach” . Czytanie zakończył okrzykiem i rozwinięciem transparentu „Zaraz dzień, jeszcze jeden, zrób co możesz”. Wydarzenie zakończyło się wspólnym sadzeniem bluszczu pospolitego, tuż obok ściany z Drzewem Życia.

Dziękujemy wszystkim partnerom i uczestnikom!

Fot. Klub Gaja / Beata Tarnawa

ZOBACZ FOTORELACJĘ >>>

MEDIA O WYDARZENIU

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27159607,nowy-ekologiczny-mural-we-wroclawiu-drzewo-zycia-bedzie-pochlaniac.html

https://gazetawroclawska.pl/ten-mural-oczyszcza-powietrze-to-juz-kolejny-taki-we-wroclawiu/ar/c1-15656434

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/108815/Ekologiczny-mural-w-centrum-Wroclawia-Ma-oczyszczac-powietrze

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/108986/Sztuka-w-RWK-23-2021

https://www.eska.pl/wroclaw/drzewo-zycia-na-ruskiej-we-wroclawiu-powstal-mural-ekologiczny-aa-dx1v-mFGe-kaaq.html

https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,w-centrum-wroclawia-powstaje-ekologiczny-mural-bedzie-oczyszczal-powietrze-ze-spalin,wia5-3266-60193.html

https://www.wroclaw.pl/portal/ekologiczny-mural-ruska-46

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii, Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget