Ogród dla klimatu w Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA

W ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu” w zabytkowym ogrodzie Willli Sixta Galerii Bielskiej BWA powstała przestrzeń działań artystyczno-edukacyjnych wykreowana przez młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych i Zespołu Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielsku-Białej.  Podczas pierwszego warsztatu uczennice i uczniowie wspólnie pracowali nad pomysłami stworzenia przy Willi Sixta oazy dla ptaków i zakątka roślin cieniolubnych. Kolejnym etapem była realizacja planów. Podczas wydarzenia (15 czerwca 2021 r.), wspólnie z artystą, ornitologiem, architektami i edukatorkami i edukatorami Klubu Gaja młodzież wykonała unikalne budki lęgowe dla ptaków i posadziła ponad 180 roślin!

Wydarzenie w Willi Sixta poprzedziły warsztaty wypracowania założeń przestrzeni działań artystyczno-edukacyjnych i nasadzeń wzbogacających teren ogrodu zabytkowej Willi Sixta podczas których młodzież pracowała przy wsparciu architekta, rzeźbiarza, ornitologa i edukatorów Klubu Gaja. Jak podkreśliła moderatorka, Ada Piekarska z Galerii Bielskiej BWA, młodzież ze szkoły plastycznej oraz szkoły ogrodniczej po raz pierwszy pracowała nad wspólnym projektem. Drugim etapem była realizacja pomysłów. Podczas wydarzenia, które odbyło się 15 czerwca 2021 r., w ogrodzie zabytkowej willi, wspólnie z artystą rzeźbiarzem Ryszardem Kwakiem, ornitologiem, architektami oraz edukatorkami i edukatorami Klubu Gaja realizowała swoje pomysły na budki lęgowe i rabatę dla roślin cieniolubnych. Efektem pracy uczniów są unikatowe domki dla ptaków, które zamontowano w ogrodzie i posadzenie ponad 180 roślin: bodziszka, barwinka pospolitego i płożących krzewów irgi.

Ania Kokoryn, uczestniczka wydarzenia, opowiadając o swoim projekcie mówiła – „Chciałam zrobić budkę lęgową w sposób nieoczywisty. Zrobiłam wiele projektów, ale wybrałam właśnie ten, w którym działają formy geometryczne”. Maja Guzowska, wyjaśniała – „Ja chciałam, aby moja budka pasowała do parku zabytkowej wilii. Dlatego zrobiłam liść miłorzębu. Główne drzewo, na które tutaj parzy się to właśnie miłorząb – pomnik przyrody. Z niego zaczerpnęłam inspirację”. Aleksandra Suwaj, dodała – „Chciałam zrobić coś bardzo naturalnego.  Nawiązującego do gniazda, aby ptaki bezpiecznie się czuły. Stad wzięły się gałęzie. Kształt też jest nieoczywisty, inny od zwykłej budki”. 

„Wspólna praca w ogrodzie Willi Sixta nie tylko sprzyjała integracji i współdziałaniu, ale także przyniosła wymierne korzyści dla środowiska. Dzięki współpracy artystów, ogrodników, ekologów i ekspertów różnych dziedzin, powstały nie tylko piękne, ale także bardzo użyteczne i bezpieczne budki lęgowe dla małych dziuplaków, takich jak sikorki, mazurki czy kowaliki. Z kolei wykonane nasadzenia wzbogacą bazę pokarmową zarówno miejskich ptaków jak i owadów.” –  podsumowując powiedziała Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka projektu „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu”.

Projekt Klubu Gaja „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG. Pierwszy ogród w ramach projektu powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej i Urzędem Miasta. Drugi wokół zabytkowej Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA łączy edukację ekologiczną z działaniami artystycznymi.

ZOBACZ ZDJECIA Z WYDARZENIA W OGRODZIE WILLI SIXTA

ZOBACZ FILM Z WYDARZENIA W OGRODZIE WILLI SIXTA

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget