Trwa głosowanie na Drzewo Roku 2021

Pierwsza połowa konkursu o tytuł Drzewa Roku 2021 już za nami. W głosowaniu bierze udział 16 drzew z całej Polski, które zostały wybrane do finału przez jury z blisko 150 zgłoszeń, które napłynęły do Klubu Gaja. To drzewa szczególnie doceniane i lubiane przez społeczności lokalne, a także ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy chronić i cenić. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów. Zagłosować można na stronie  www.drzeworoku.pl . Konkurs kończy się 30 czerwca o północy, a zwycięzcę poznamy już 1 lipca o godz. 12.00. Będzie on reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim Tree of the Year w 2022 roku. Zapraszamy do udziału!

W chwili obecnej w rankingu drzew na prowadzenie wysunęły się cztery okazy. Prowadzi jeden z Olbrzymów rosnących w Puszczy BiałowieskiejDąb Dunin w Przybudkach, który zdobył już ponad 2 tysiące głosów. To 400-letnie drzewo skradło serce wielu ludziom, którzy przyjeżdżają tutaj tylko po to, by go zobaczyć i zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie. Dunin to także charakterystyczny punkt spotkań i inspiracja dla artystów. W ostatnim czasie dąb zgubił konar i istnieje ryzyko, że rozpadnie się na pół, a mieszkańcy i pasjonaci drzewa walczą o jego przetrwanie. Drugie miejsce zajmuje Kasztan jadalny w Reptach Śląskich w dzielnicy Tarnowskich Gór (woj. śląskie), który zgromadził już ponad 1,2 tysiąca głosów internautów. Od prawie pięciu wieków jest wspaniałą ozdobą ogrodu plebani parafii pw. Św. Mikołaja. Jest także chlubą mieszkańców i najstarszym drzewem tego gatunku w Polsce, a także jednym z najstarszych w Europie Środkowej. Jesienią mieszkańcy zbierają kasztany, które pieczone w piekarniku są prawdziwym rarytasem. Drzewo ma oficjalny rodowód, dlatego po jego szczepki przyjeżdżają przyrodnicy z całej Polski. Na trzecim miejscu znajduje się Dąb w Lublinie z ponad tysiącem głosów. Rośnie na pasie zieleni ruchliwej ulicy i jest idealnym przykładem, że takie drzewa można z powodzeniem zachować przy budowach i remontach dróg, tym samym zwiększając wartość krajobrazową pasów drogowych.  Tuż za nim, tylko z kilkoma głosami różnicy, plasuje się Strażnik Kopalni w Sosnowcu. Stanowi on cenny element historyczny, nierozerwalnie związany z rozwojem miasta – począwszy od osadnictwa we wsi Sosnowice, rozwój górnictwa na Niwce, a kończąc na współczesnych przemianach miasta, będącego stolicą Zagłębia Dąbrowskiego. Ocalony przed wycinką może stanie się symbolem dobrych przemian, które zwiększą zainteresowanie ludzi otaczającą naturą.

Pozostałe drzewa, rywalizujące o tytuł Drzewa Roku 2021, których niezwykłe historie splatają się z losami ludzi w przeszłości i dzisiaj to:

 • Dąb Fredry z Rzeszowa (woj. podkarpackie)
 • Joshua Tree w Gliwicach ( woj. śląskie)
 • Drzewo Podwórkowe w Brzegu Dolnym (woj. dolnośląskie)
 • Dąb Obrońca w Śladowie (woj. mazowieckie)
 • Lipa Ocalona w Wiśniewie (woj. mazowieckie)
 • Magiczne drzewo na Cieńkowie w Beskidzie Śląskim (woj. śląskie)
 • Topola w Słońsku(woj. lubuskie)
 • Wierzbowa brama Krakowa (woj. małopolskie)
 • Najstarsze drzewo w mieście – Zduńska Wola (woj. łódzkie)
 • Cypryśnik w Kórniku(woj. wielkopolskie)
 • Jodła Jagna w Nadleśnictwie Młynary ( warmińsko-mazurskie)
 • Samotna Sosna w Słowińskim Parku Narodowym (woj. pomorskie)

„Rozpoczynając 11 lat temu organizację konkursu Drzewo Roku, chcieliśmy w szczególny sposób zwrócić uwagę na rolę i znaczenie drzew w naszym życiu. Drzewa nie tylko dają nam tlen, cień w upalne dni czy smaczne owoce. Mają dla nas także często wartość sentymentalną. Sadzimy je dla upamiętnienia ważnych wydarzeń rodzinnych czy historycznych. Są świadkami naszej polskiej historii i tradycji. Opowiadają nam o legendach i zdarzeniach współczesnych, które pobudzają naszą wyobraźnię i jednoczą ludzi na rzecz ich ochrony. Zapraszamy do poznawania tych niezwykle ciekawych historii drzew i głosowania” – zachęca Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

ZAGŁOSUJ NA DRZEWO ROKU 2021 >>>

Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.

Przekaż darowiznę Klubowi Gaja – nr konta: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120
Możesz też przekazać 1% Swojego podatku Klubowi Gaja – KRS 0000120069

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
 • Polub nas na Facebook

  Facebook Pagelike Widget