Wydarzenie edukacyjne w Tajemniczym Ogrodzie

Tajemniczy Ogród to wspólna inicjatywa Klubu Gaja, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej i Miasta Bielska-Białej. Ogród, który powstaje na  nieużytku cmentarza żydowskiego wymaga nie tylko przygotowania projektu ale także zaangażowania sąsiadów i mieszkańców w opiekę nad nim. Na pierwsze wydarzenie (16 czerwca br.) Klub Gaja zaprosił uczniów z okolicznych szkół oraz mieszkańców do wspólnych prac porządkowania terenu i usuwania rdestowca ostrokończystego – gatunku inwazyjnego, który zagraża rodzimej roślinności. Podczas warsztatów edukacyjnych uczestnicy mogli zdobyć wiedzę o zwierzętach zamieszkujących ogród i włączyć się w budowę budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy.

Dzień, w którym zaczęto pracę w Tajemniczym Ogrodzie był naprawdę upalny! W pracach porządkowych uczestniczyli m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 27, VIII Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Medycznych i Ogólnokształcących, Szkoły Waldorfskiej oraz członkowie stowarzyszenia seniorów, którzy zmierzyli się z wyrywaniem rdestowca ostrokończystego ogromnych rozmiarów. Zebrane części tej inwazyjnej rośliny trafiły do kontenera podstawianego przez Urząd Miasta. Podczas warsztatów budowania schronień dla dzikich zwierząt uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się o potrzebach i zagrożeniach dla gatunków występujących w mieście. Wspólnie zbudowali budki lęgowe m.in. dla sikorek, szpaków i nietoperzy, które zostaną zamontowane w Tajemniczym Ogrodzie.

Młodzi ludzie komentując wydarzenie mówili: Wiktoria – „Było fajnie! Najbardziej podobała mi się walka z rdestowcem. Mieliśmy dobry zespół”; Daniel –„Najlepsze było budowanie budek dla ptaków i bieganie po ogrodzie!”; Sara –„Najbardziej podobała mi się praca z roślinami i budowanie budek dla zwierząt” ; Maja –„Mnie podobało się usuwanie tej groźnej rośliny, spacer po Tajemniczym Ogrodzie i dowiedzenie się o ptakach i nietoperzach”; Bartek –„ Bardzo podobało mi się wyrywanie tej rośliny – wielkich krzaków i to, że mogliśmy zobaczyć ule”; Emilka –„Bardzo fajne były warsztaty, na których budowaliśmy budki dla nietoperzy i sikorek. Zintegrowaliśmy się z osobami z innych klas. Pasieka z ulami była intersująca i mogliśmy posłuchać też opowieści osoby, która zajmuje się pszczołami”; Karolina – „Wyrywanie tej rośliny było super! Chciałbym tu jeszcze raz przyjechać”.

Danuta Grzybowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 27, mówiła –„Jesteśmy zadowoleni i oczarowani warsztatami. Było nam miło, że mogliśmy zrobić rzeczy pożyteczne – powalczyć z rdestowcem i pomóc zwierzętom. A przede wszystkim poznaliśmy bardzo klimatyczne miejsce na bielskim kirkucie i mamy nadzieję, że Tajemniczy Ogród powstanie tutaj. Dla mnie osobiście budowanie budki lęgowej było bardzo ciekawe. Dowiedziałam się, że budki dla ptaków należy czyścić!”.

Alicja Froń, nauczycielka z VIII Liceum Ogólnokształcącego, podsumowała –„Było cudownie. Cieszę się, że Państwo pożenili naturę – Gaję z Gminą Wyznaniową Żydowską, z Galerią Bielską BWA i jeszcze ze społeczeństwem, i jeszcze Urzędem Miasta. No super! Lepszego pomysłu nie dało się wymyślić. Uczennice przyszły do Tajemniczego Ogrodu po lekcjach i są bardzo zainteresowane tym co będzie się tutaj dalej działo!”.

Tajemniczy Ogród powstaje w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYDARZENIA W TAJEMNICZYM OGRODZIE >>>

ZOBACZ FILM Z WYDARZENIA W TAJEMNICZYM OGRODZIE >>>

 

 

 

 

 

Projekt „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget