Ogrody dla wiewiórek, nietoperzy, ptaków i zapylaczy!

W Bielsku-Białej, Katowicach i Sosnowcu powstaną przyjazne miejsca dla dzikich zwierząt żyjących w miastach. Akcje sadzenia drzew, krzewów i bylin oraz warsztaty budowy budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków, ssaków i owadów odbędą się: 23 września (czwartek, godz. 9.00) w Przedszkolu nr 15 w Bielsku-Białej; 24 września (piątek, godz. 10.30) w Szkole Podstawowej nr 40 w Katowicach; 19 października (wtorek, godz. 9.00) w Waldorfskiej Szkole Podstawowej w Bielsku-Białej oraz 25 października (poniedziałek, godz. 11.00) w Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu. Wydarzenia Klub Gaja organizowane są we współpracy z ALDI – partnerem strategicznym Święta Drzewa.

Ogrody przyjazne dzikim zwierzętom powstaną w ramach 19. edycji Święta Drzewa Klubu Gaja, która w tym roku odbędzie się pod hasłem – Dla przyrody. To dobra okazja by poprzez konkretne przykłady mówić o tym, jak możemy pomagać dzikim zwierzętom w mieście. Każdy z nas w swoim ogrodzie czy na balkonie może posadzić odpowiednie rośliny, by zapewnić zwierzętom schronienie i pożywienie. Możemy także zamontować dla nich budki lęgowe, które zastępują naturalne miejsca gniazdowania i pomagają im przeżyć w zmienionym przez człowieka środowisku.

„Coraz częściej słyszymy o prawach czy dobrostanie zwierząt i zwykle myślimy, że dotyczą one naszych pupili, psów i kotów. Jednak wokół nas w miastach i na wsiach żyje cała niezliczona ilość zwierząt, które potrzebują schronienia i pożywienia. Rozwój przemysłu i zanik naturalnych przestrzeni odebrał wielu gatunkom możliwości przetrwania i rozmnażania. Dlatego też, to my – ludzie, musimy o nie zadbać. Dziękuję naszemu partnerowi i wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tych przedsięwzięć” – komentuje Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.

Dla dzikich zapylaczy m.in.: pszczół samotnic, trzmieli, motyli i bzygów najlepiej sadzić rośliny zapewniające im pokarm od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wczesną wiosną kwitną np. śnieżyczki przebiśniegi, krokusy, miodunki, potem drzewa owocowe i krzewy, od wiosny do późnej jesieni mamy duży wybór bylin i kwiatów jednorocznych, które możemy posadzić w ogrodach, na balkonach czy na parapecie. Im więcej kształtów, rozmiarów i barw mają kwiaty, tym lepiej dla owadów. Sadzenie kwitnących roślin w dużych plamach pozwala krótkowzrocznym owadom łatwiej je zauważyć. Rośliny o otwartych, pojedynczych kwiatach ułatwiają im dostęp do nektaru i pyłku. Pamiętajmy o pozostawianiu dzikich zakątków w ogrodach. Motyle uwielbiają pokrzywę! Przysmakiem rusałki pawika są opadłe z drzew jabłka, gruszki czy śliwki. Ich sok to zastrzyk energii potrzebnej do przetrwania zimy!

Dla ptaków możemy posadzić takie rośliny, które zapewnią im pokarm, jak np. jarząb pospolity, dereń jadalny, berberys, trzmielina pospolita, ligustr. Ptaki lubią także nasiona np. ostów, bylicy, szczeci czy pokrzywy. Nie kośmy i nie wyrywajmy dziko rosnących roślin. Ważne, by nasadzenia zapewniały ptakom nie tylko pożywienie, ale także schronienie przed atakiem drapieżników. Posadźmy dla nich cierniste drzewa i krzewy jak np. głóg, śliwę tarninę oraz pnącza, jak np. róże. Dla wiewiórek i innych małych saków możemy posadzić orzechy włoskie, leszczyny, dęby, buki, modrzewie czy świerki. Dbajmy o drzewa, w szczególności o stare drzewa, bo w ich koronach i dziuplach może żyć wiele gatunków zwierząt jak ptaki, owady, wiewiórki i nietoperze!

Małgorzata Sochańska, dyrektorka Przedszkola nr 15 w Bielsku-Białej, mówi – „W związku z zaproponowanym przez Klub Gaja przedsięwzięciem edukacyjnym obejmującym sadzenie drzew i krzewów dla wiewiórek, ptaków i owadów pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za zaproszenie i zorganizowanie tego wydarzenia na terenie naszej placówki. Takie akcje naszym zdaniem zwiększają świadomość ekologiczną dzieci, kształtują prawidłowe postawy proekologiczne korzystnie wpływające poprzez dzieci również na dorosłych. Dzięki temu w mieście powstaje więcej zielonych miejsc z których skorzystamy nie tylko my ale także zwierzęta”.

Fot. Klub Gaja / Ogród edukacyjny w Szkole Podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej, Klub Gaja we współpracy z Miastem Bielsko-Biała i ALDI, Święto Drzewa 2020.

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget