Społeczni opiekunowie Tajemniczego Ogrodu

Tajemniczy Ogród, który powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej ma już swoich społecznych opiekunów. Młodzież z bielskich szkół wzięła udział w zajęciach łączących prace porządkowe w ogrodzie z edukacją ekologiczną i poznawaniem historii miejsca. Zajęcia w ramach projektu „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu” poprowadzili edukatorzy/ki Klubu Gaja wspólnie z Dorotą Wiewiórą – Przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej oraz Sławomirem Pastuszką historykiem judaistą i opiekunem wielu cmentarzy żydowskich w regionie. Młodzież porządkowała teren i usuwała gatunek inwazyjny – rdestowca ostrokończystego, który stanowi ogromne zagrożenie dla roślinności rodzimej. Kolejne zajęcia odbędę się już na wiosnę.

„Sercem projektu „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu” jest współpraca i obywatelskie zaangażowanie. Rozmowy o katastrofie klimatycznej są konieczne ale konkretne działania pokazują z jak złożonymi problemami mamy do czynienia. Praca wspólna nawet z niewielkim skrawkiem przyrody daje uczestnikom możliwości zrozumienia procesów ekologicznych, społecznych, a nawet politycznych. Każdy z nas może i powinien wnieść do tej pracy swoją wiedzę i możliwości. W procesie adaptacji do zmian klimatu współdziałanie staje się kluczową umiejętnością, której powinniśmy uczyć się w działaniu” – wyjaśnia Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

Pierwsza grupa wolontariuszek i wolontariuszy z Zespołu szkół Medycznych i Ogólnokształcących przybyła do Tajemniczego Ogrodu 21 czerwca. Zajęcia z młodzieżą rozpoczęły się spotkaniem w Domu Ceremonii z Dorotą Wiewiórą – przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej i wysłuchaniem opowieści o historii społeczności żydowskiej, która tworzyła miasto. Pani Dorota opowiadała także osobiste i poruszające historie z życia swojej rodziny. Mówiła o tradycjach i świętach żydowskich. Potem uczniowie pracowali w ogrodzie z edukatorami Klubu Gaja. Rozmawiali m.in. o katastrofie klimatycznej i utracie różnorodności biologicznej oraz wyrywali i wycinali rdestowca ostrokończystego, który zarasta całe połacie ogrodu.

„Warsztaty były dla młodzieży naszej szkoły wspaniałą lekcja budowania świadomości złożoności zjawisk nie tylko przyrodniczych, ale i kulturowych czy historycznych naszego regionu. Efektem tych działań jest podjęta inicjatywa aktywnej pomocy w pracach porządkowych na terenie cmentarza żydowskiego”– mówiła Lucyna Katana, bibliotekarka z Zespół Szkół Medycznych i Ogólnokształcących.

Kolejne zajęcia odbyły się 14 października z udziałem młodzieży  z Zespołu Szkół im. Juliana Tuwima. Dwie grupy uczniów z klas I i III tym razem spotkali się ze Sławomirem Pastuszką – historykiem judaistą, genealogiem, nauczycielem, społecznikiem i opiekunem wielu cmentarzy żydowskich w regionie oraz edukatorami Klubu Gaja. Sławomir oprowadzając młodzież po cmentarzu opowiadał o jego historii i ludziach, którzy na nim spoczywają. Wielu z nich to sławni i zasłużeni mieszkańcy miasta. Zajęcia połączone były z pracami porządkowymi i oczywiście z usuwaniem rdestowca ostrokończystego!

Na zakończenie zajęć młodzież wykonała nadruk na koszulkach – liście bluszczu pospolitego – rośliny charakterystycznej dla tego miejsca, która oplata drzewa, groby i mury nekropolii, tworząc niesamowity nastrój i krajobraz. W zajęciach wzięło udział blisko 60 młodych osób. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom! Dziękujemy Miastu Bielsko-Biała za podstawienie kontenerów do wywożenia zebranego rdestowca!

Projekt  Klubu Gaja „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu” realizowany jest wspólnie z Miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA w ramach dotacji z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowany z Funduszy EOG.

ZOBACZ FOTORELACJĘ >>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget