Ogrody dla przyrody z ALDI

Klub Gaja we współpracy z ALDI założył przyjazne zakątki dla dzikich zwierząt w czterech miejskich ogrodach. Akcje sadzenia roślin i budowy schronień dla różnych gatunków zwierząt odbyły się w Przedszkolu nr 15 i Szkole Podstawowej nr 9 oraz Szkole Waldofskiej w Bielsku-Białej, Szkole Podstawowej nr 40 w Katowicach, Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia oraz Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. W sumie z udziałem mieszkańców posadzono ponad 160 drzew, krzewów, pnączy i bylin oraz zbudowano ponad 20 budek lęgowych i schronień dla różnych gatunków ptaków, owadów i małych ssaków.

W Bielsku-Białej w ogrodzie Przedszkola nr 15 i Szkoły Podstawowej nr 9, edukatorzy Klubu Gaja wraz z przedszkolakami i uczniami założyli rabatę z kwitnącymi roślinami – budlejami davida, rozchodnikami i przetacznikami. Wśród roślin zamontowano domki dla dzikich pszczół, trzmieli i motyli, które dzieci wykonały samodzielnie. Ogród odwiedzają wiewiórki, dlatego też dla nich zbudowano budki lęgowe i posadzono leszczyny. Nie zapomniano też o ptakach! Posadzono aronie, głogi i jarzęby. Wykonane budki dla ptaków i wiewiórek rozwieszono na starych i dorodnych drzewach w ogrodzie.

Wiola, uczennica, mówiła  – „Najbardziej podobało mi się robienie domków. Było dużo pracy, wkręcania i cięcia trzciny.  Robiliśmy domek dla owadów. Inni robili domki dla ptaków, trzmieli i motyli. Mieliśmy najtrudniej, bo zapomnieliśmy o jednym elemencie i musieliśmy rozmontować cały dach”.

Barbara Niemczyk, przedszkolanka z Przedszkola nr 15, komentowała  – „ Warsztaty są rewelacyjne! Dzieci są zachwycone. Najważniejsze, że same mogą brać w nich udział. Manualnie świetnie sobie poradziły, słuchając uważnie instrukcji edukatorów. Myślę, że to doświadczenie na długo pozostanie im w pamięci.”.

Agata Szumska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 9, podsumowała akcję –„Fantastyczna akcja. Dzieci są szczęśliwe, że zamiast siedzieć w klasie mogą popracować w ogrodzie. To wartościowa lekcja. Mogą posadzić rośliny i zbudować domki dla zwierząt. Widujemy tutaj wiewiórkę w związku z tym budka dla niej, jak najbardziej się przyda!”

ZOBACZ FOTORELACJE Z BIELSKA-BIAŁEJ >>>

W ogrodzie Szkoły Waldorfskiej w Bielsku-Białej uczniowie razem z edukatorami Klubu Gaja posadzili owocowy żywopłot – 40 krzewów aronii i porzeczek czerwonych. Owocami porzeczek  będą mogły zajadać się dzieci, a także ptaki. Zobaczymy kto będzie szybszy! Razem z uczniami zbudowano dwa domki dla dzikich zapylaczy, by zaprosić je do ogrodu. W domku mogą zamieszkać m.in. pszczoły samotnice np. murarki, makatki, miesierki oraz inne zapylacze.

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z BIELSKA-BIAŁEJ >>>

W Katowicach, w ogrodzie Szkoły Podstawowej nr 40  posadzono drzewa i krzewy owocowe m.in. jarzęby, głogi, jabłonie aronie, porzeczki. Wspólnie z uczniami wykonano budki lęgowe dla różnych gatunków ptaków, nietoperzy i wiewiórek, które zamontowano w ogrodzie.

Gościem wydarzenia byli przedstawiciele firmy ALDI, Daria Kołodziej, Manager ds. Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa, mówiła – „Prowadzimy szereg działań, które przyczyniają się do zmniejszenia naszego oddziaływania na klimat, a współpraca z Klubem Gaja jest jedną z takich inicjatyw i jesteśmy dumni, że możemy czerpać z mądrości i doświadczenia naszego partnera”.

Magdalena Dołęgowska, dyrektorka szkoły, witając organizatorów i uczniów, powiedziała  – „Dziękujemy Klubowi Gaja i ALDI, i oczywiście Pani Asi, która angażuje się w ekologiczne akcje. Zawsze na warsztatach Klubu Gaja jest wesoło i pożytecznie. Zawsze wyciągamy z nich wnioski. Naszą młodzież zapraszam do pracy!”.

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z KATOWIC >>>

Dla Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia i Zespół Szkół Specjalnych Nr 4 w Sosnowcu, które korzystają z ogrodu, zrobiliśmy wstępny projekt zagospodarowania zieleni. W pierwszym etapie wspólnie z podopiecznymi posadziliśmy 26 krzewów dzikiej róży i 30 pnączy – bluszczy pospolitych, które zarosną ściany budynków wokół ogrodu. Tym razem wykonaliśmy wspólnie z podopiecznymi centrum i szkoły budki lęgowe dla nietoperzy i różnych gatunków ptaków.

Gościem wydarzenia była Anna Jedynak, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Sosnowca ds. Funduszy Zewnętrznych i Polityki Społecznej, która  mówiła – „Dzisiaj spotykamy się kolejny raz z naszym przyjacielem Klubem Gaja, który wspiera nas od 12 lat. Wspólnie dbamy o zieleń naszego miasta. Tym razem o ten ogród, gdzie teraz wszyscy sadzą rośliny. Ważne abyśmy mieli świadomość, że zdrowe środowisko to zdrowi ludzie. Zieleń może nas leczyć, a dbanie o rośliny może być relaksem”.

Robert, terapeuta zajęciowy, dodaje – „Brak słów. Przede wszystkim frajda dla naszych podopiecznych. Cieszą się, gdy są w centrum zainteresowania, gdy mogą coś zrobić,  posadzić drzewka czy poskręcać drewniane deski. To oni są tutaj gospodarzami”.

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z SOSNOWCA >>>

Akcje w ogrodach odbyły się w ramach 19. edycji Święta Drzewa Klubu Gaja, której partnerem strategicznym jest ALDI, z którym od 2019 roku Klub Gaja posadził ponad 6000 drzew.

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget