Kwietna łąka i Święto Drzewa w Sosnowcu

Już po raz drugi, Klub Gaja zorganizował Święta Drzewa w Sosnowcu. W Parku Harcerskim razem zaproszonymi gośćmi i uczniami z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4, Szkoły Podstawowej nr 18 i 9 posadziliśmy pigwy, morele, brzoskwinie, śliwki węgierki, na ścieżce sensorycznej dosadziliśmy rododendrony i azalie, posialiśmy łąkę kwietną, zbudowaliśmy kompostowniki i budki lęgowe dla ptaków i owadów. Pierwszą morelę razem z uczniami posadził Arkadiusz Chęciński, Prezydent Miasta Sosnowca. Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Uroczysta inauguracja Święta Drzewa w Sosnowcu odbyła się 4 października 2022. To już druga edycja akcji w mieście i dwudziesta w kraju! W tym roku obchodzimy 20-lecie Święta Drzewa, programu Klubu Gaja, który angażuje i młodych, i starszych m.in. do sadzenia i ochrony drzew oraz podejmowania różnych działań dla przyrody i klimatu. Sosnowieckie przedszkola, szkoły zaprosiliśmy do Parku Harcerskiego. Pogoda dopisała, więc po oficjalnym otwarciu  wszyscy ruszyli do pracy.

Arkadiusz Chęciński, prezydent Miasta Sosnowca, otwierając wydarzenie, mówił – „Sosnowiec jest miastem zielony. My i Wy musimy zrobić co w naszej mocy, byśmy mogli żyć w czystym środowisku. Chcemy by czyste powietrze było tu, w naszym mieście, a nie tylko nad morzem czy w górach. Dlatego popieramy takie akcje. Jesteśmy jednym z niewielu miast, które tworzy park w centrum wielkiego osiedla. W Zagórzu powstaje duży teren zieleni, niektórzy mówią nawet las, ale to park, w którym odpoczywać będą mieszkańcy. Szanujmy przyrodę, nie możemy naszej pracy przerwać, bo od nas zależy . Promujemy zdrowe życie, zieleń i miasto Sosnowiec!”

Iwona Durek, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych nr 4, który opiekuje się parkiem, dodała„Dobrze być gospodynią. Z Klubem Gaja przyjaźnimy się od 2010 roku, zaczęło się od koni do hipoterapii, potem tworzenia tego parku, w którym posadziliśmy wiele drzew i krzewów. Dzisiaj posiejemy łąkę kwietną, będzie tutaj rosło dużo kwiatów, które zwabią piękne owady, jak pszczoły czy motyle. Będziecie mogli je obserwować na żywo, a nie tylko w podręcznikach szkolnych. Najważniejsze, by przyrodę dotknąć, poczuć i obcować z nią. Dziękujemy Klubowi Gaja i Miastu Sosnowiec, dzięki którym rzeczy dzieją się do przodu!”.

Dzieci i młodzież zaproszono do aktywnej edukacji o zakładaniu kwietnych łąk, kompostowaniu, sadzeniu roślin i budowaniu budek lęgowych dla ptaków i owadów.

Anna Jankowska, nauczycielka ze szkoły Podstawowej nr 18, komentowała – „Uważam warsztaty za bardzo kreatywne. Pobudzają do myślenia ekologicznego o przyrodzie”.   Uczennice dodały: Klaudia – „Było fajnie. Dobrze się bawiłam się. Robiłam budkę dla ptaków. Polecam!; Weronika – „Było spoko. Wkręcałam śrubki. Zrobiłam budkę dla ptaków”;  Julka – „Polecam te warsztaty. Można było nauczyć się kreatywności”.

Ekipa łąkowo-kompostowa, opowiadała: Natalka – „Najpierw wmieszaliśmy nasiona. Potem przełożyliśmy je do małych pojemników i wsialiśmy w ziemię. Na końcu grabiliśmy i walcowaliśmy. Jak chłopcy skończyli kompost, przyszli nam pomóc”; Bartek – „Pracowałem wałem, wyrównywałem teren”; Olaf –„Dowiedziałem się, że kompost jest potrzeby. Można tam dodawać trawę i liście, i użyć go do roślin”; Maciek –„Robimy tu takie coś, by rosły tu kwiaty. Będą tu przylatywać pszczoły i zajadać nektar”.

Podczas wydarzenia Klub Gaja przekazał sosnowieckim przedszkolom i szkołom 300 sadzonek wiązów, lip i dębów, by mogły zorganizować Święto  Drzewa w swoich placówkach. Dla dzieci przygotowano także materiały edukacyjne m.in. słuchowisko „Czarna pszczoła” i plansze edukacyjne jak zbudować schronienia dla dzikich zwierząt, by zaprosić je do ogrodów.

Projekt Klubu Gaja „Święto Drzewa w Sosnowcu” finansowany jest ze środków Gminy Sosnowiec.

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Sosnowca

Współpraca : Fundusz Partnerstwa w ramach Green Print, LLC Program Clean AdvantageTM.

 

 

 

 

 

ZOBACZ FOTO RELACĘ  NA FB  >>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget