Sad, jagodownik i kwitnące rabaty w Bestwinie

W Bestwinie na niezagospodarowanym terenie przy Przedszkolu Publicznym powstał ogród w ramach projektu „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody”. Podczas wydarzenia, które odbyło się 7 października, Klub Gaja wspólnie z dziećmi i zaproszonymi gośćmi posadził ponad 300 roślin zwiększających różnorodność biologiczną ogrodu. Założyliśmy mały sad i jagodownik oraz rabaty z kwitnącymi bylinami. Dziękujemy dyrekcji i wychowawczyniom za współpracę, i oczywiście przedszkolakom z grup: Biedronki, Tygryski, Liski i Pszczółki za wspaniałą pracę dla Ziemi!

Pierwszym krokiem zagospodarowania terenu było wykonanie przez Klub Gaja projektu nasadzeń. Po konsultacjach z dyrekcją przedszkola postała koncepcja sadu, jagodownika, kwitnących rabat, warzywnika  oraz miejsca do zabaw i zajęć dla przedszkolaków. W wydarzeniu „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody” uczestniczyli przedstawiciele Gminy Bestwina, Zespołu Szkolno- Przedszkolnego, Gminnej Biblioteki Publicznej i Fundacji Drzewo i Jutro, która dofinansowała projekt. Pierwsze drzewo – śliwę, posadził z nami Artur Beniowski, wójt Gminy Bestwina i Anna Pieniążek z Fundacji Drzewo i Jutro.

Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja, komentuje  – „Praca z dziećmi zawsze jest inspirująca i pełna energii, a pozostawienie czegoś konkretnego dla przyrody i przyszłych pokoleń dodaje jej znaczenia. Dlatego też pomimo trudnej gleby, wspólna praca w ogrodzie przedszkola pełna była radości, entuzjazmu i edukacyjnych rozmów. Wszystkim, którzy umożliwili to wydarzenie ogromnie dziękuję”.

„Mamy dzisiaj naprawdę dużo drzew, krzewów i bylin do posadzenia! Takie inicjatywy bardzo ważne. Rośliny, które dzisiaj posadzimy, jak jesteście tacy mali, mam nadzieję, że urosną i jak będziecie dorośli, tak jak ja, posadzone drzewa i krzewy będą cieszyć nie tylko nas ale także nasze wnuki. Zatem do dzieła!” – powiedział Artur Beniowski, wójt Gminy Bestwina.

Danuta Tekieli – Herman, dyrektorka Przedszkola Publicznego w Bestwinie, dodała –„Bardzo dziękuję Wam wszystkim, Klubowi Gaja i przede wszystkim pani wicedyrektor Lilii Czernek, bo to jej zasługa. Nawiązanie współpracy z Klubem Gaja zaowocowało piękną inicjatywą. Chciałam, jeszcze jedno powiedzieć dzieciom, jak widzicie, w zaznaczonym na pomarańczowo kręgu, powstanie miejsce, gdzie będziecie mogły usiąść na pniach drzew, obserwować rośliny i zwierzęta, poznawać przyrodę”.

Podczas wydarzenia edukatorzy Klubu Gaja razem z przedszkolakami posadzili m.in. jabłonie, grusze, śliwy, porzeczki czarne, czerwone i białe, świdośliwy. Na rabatach posadzono m.in. bodziszki, szałwie, bergenie, kocimiętki, rozchodniki, czyśce i dziewanny. Edukatorzy Klubu Gaja podczas warsztatów wspólnie z dziećmi zbudowali budki lęgowe i schronienia dla ptaków, zapylaczy, wiewiórek i jeży, by częściej go odwiedzały. Ogród pełen kwiatów i owoców to zaproszenie dla dzikiej przyrody.

Urszula Kraus, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie, podsumowując wydarzenie powiedziała  – „Jestem zachwycona. Nie spodziewałam się takich rezultatów aktywności dzieci. Są bardzo zaangażowane. Nie oczekują nagrody. Nagrodą jest sama aktywność – skręcanie budek, przycinanie trzciny czy sadzenie roślin. Dzieci zachwycone są samą pracą w ogrodzie. Bardzo dziękuję, że dzięki Państwu możemy doświadczyć takich wspaniałych emocji i efektów naszej pracy”.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody” współfinansowanego ze środków Fundacji Drzewo i Jutro i realizowanego we współpracy z Funduszem Partnerstwa w ramach Green Print, LLC Program Clean AdvantageTM.

ZOBACZ FOTO RELACJĘ NA FB >>

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget