Konferencja prasowa pod Dębem Fabrykantem

Tree Hunter Rob McBride, miłośnik drzew i reporter BBC odwiedził polskiego kandydata do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2023! We środę, 1 lutego, spotkaliśmy się na konferencji prasowej pod Dębem Fabrykantem w łódzkim parku im. ks. bp. Michała Klepacza. Razem z Miastem Łódź, Politechniką Łódzką, KOŁEM Przewodników im. Rajmunda Rembielińskiego O/Łódź PTTK,  Absolutnie Turystycznie i Przyrodą dla Sosnowca zachęcaliśmy do głosowania na to niezwykłe drzewo! Dziękujemy wszystkim za pomoc!

W konferencji prasowej wzięli udział: prof. Krzysztof Jóźwik – rektor Politechniki Łódzkiej, na terenie której rośnie Fabrykant, Adam Pustelnik –  wiceprezydent Miasta Łodzi, Rob McBride – ambasador konkursu Europejskie Drzewo Roku, Jacek Bożek – prezes Klubu Gaja, organizatora konkursu Drzewo Roku w Polsce, Przemysław Bartos, Przyroda dla Sosnowca – zgłoszeniodawca Fabrykanta do konkursu Drzewo Roku w Polsce 2022 oraz Marcin Wyrzykowski, KOŁO Przewodników im. Rajmunda Rembielińskiego O/Łódź PTTK.

Prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej, do której należy park Klepacza, zaznaczył – „Mamy piękny kampus, a jego szczególną ozdobą jest wiekowy dąb. Wiemy, jak ważny jest to pomnik przyrody, dlatego dbamy o jego zdrowie, prowadząc specjalistyczne badania. O urodę Fabrykant zadbał sam, wyrastając przez lata na drzewo o pięknych i oryginalnych kształtach. Życzę mu sukcesu w walce o tytuł Europejskiego Drzewa Roku”.

Adam Pustelnik, wiceprezydent Miasta Łodzi, podkreślał – „Stu osiemdziesiąt letni Dąb Fabrykant jest częścią naszego pięknego dziedzictwa i historii, i wywalczył już tytuł Drzewa Roku 2022 w organizowanym przez Klub Gaja konkursie krajowym. Teraz staje w szranki z innymi 15 drzewami z Europy o miano Europejskiego Drzewa Roku 2023. Wartości, które konkurs promuje są bardzo ważne i ich rola będzie rosnąca, w szczególności ta edukacyjna. Wszystkich zachęcam do głosowania, budowania koalicji i uruchamiania kontaktów ponieważ wygrana Fabrykanta to byłby jeden z największych sukcesów wizerunkowych Łodzi. Dziękuję wszystkim inicjatorom i reprezentantowi Sosnowca, który zgłosił drzewo do konkursu”. 

„Osobiście cieszy mnie, że przyroda nie ma granic. Mieszkając w Sosnowcu zgłosiłem do konkursu drzewo z Łodzi. To pokazuje, że korelacja człowiek – przyroda jest silna. Cieszę się, że dwa różne miasta, może z podobnym dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, potrafią ze sobą współpracować dla przyrody i tego wyjątkowego drzewa. Jestem turystą w Waszym mieście i dla mnie było to fajne doświadczenie. Zgłaszając Fabrykanta, chciałem pokazać, że macie potencjał przyrodniczy i kulturowy, i możecie budować na tym swoją wartość. Przyroda nie ma granic, ważne żeby doceniać jej wartość niezależnie od miejsca gdzie się znajdujemy” –  mówił Przemysław Bartos z Przyrody dla Sosnowca, który zgłosił Fabrykanta do konkursu Drzewo Roku 2022.

„Wspaniale, że wspólnie powalczymy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku dla Fabrykanta. Wpierw jednak chciałbym podziękować Make Life Harder. To dzięki zaangażowaniu fanów profilu w roku ubiegłym, w Europie zwyciężył Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej. Mam nadzieję, że i w tym roku razem wygramy ten tytuł dla Fabrykanta, Łodzi i Polski. Trzymam kciuki za zwycięstwo!” – powiedział Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.

Dziękujemy wszystkim partnerom za świetną współpracę przy organizacji konferencji prasowej oraz przewodnikowi po Łodzi Krzysztofowi Olkuszowi (Absolutnie Turystycznie) za spacer po Pałacu Poznańskich!

Media:

https://wyborcza.pl/7,177851,29421152,dab-fabrykant-z-polski-powalczy-o-tytul-europejskiego-drzewa.html

https://lodz.pl/artykul/dab-fabrykant-walczy-o-tytul-europejskiego-drzewa-roku-2023-jak-zaglosowac-55243/

https://www.rmf24.pl/regiony/lodz/news-europejskie-drzewo-roku-2023-wsrod-kandydatow-dab-fabrykant-,nId,6570576#crp_state=1

https://noizz.pl/ekologia/ruszyl-konkurs-na-europejskie-drzewo-roku-polske-reprezentuje-dab-fabrykant/w8fq6jf

https://lodz.tvp.pl/65987632/dab-fabrykant-nominowany-do-konkursu-europejskie-drzewo-roku

https://regiony.tvp.pl/65992267/dab-fabrykant-z-lodzi-zostanie-europejskim-drzewem-roku-zobacz-jak-glosowac

https://www.tvp.info/66002469/ruszyly-wybory-europejskiego-drzewa-roku-2023-wsrod-kandydatow-dab-z-polski-

https://publicystyka.ngo.pl/dab-fabrykant-w-europejskim-konkursie-411349

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku, Europejskie Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget