Trwa konkurs na Europejskie Drzewo Roku. Na prowadzeniu Dąb Fabrykant z Łodzi!

Za nami półmetek głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2023. W chwili obecnej na prowadzeniu z blisko 30 tysiącami głosów znajduje się polski Dąb Fabrykant – zwycięzca konkursu Drzewo Roku 2022 organizowanego przez Klub Gaja. Jednak, aby wygrać rywalizację z 15 niezwykłymi drzewami z całej Europy jeszcze do końca lutego musimy głosować na naszego kandydata na https://www.treeoftheyear.org/pl/vote.  Decydujący będzie ostatni tydzień plebiscytu, gdyż nie będziemy widzieli wtedy, ile głosów mają poszczególne drzewa. Zwycięzcę poznamy 21 marca podczas ceremonii ogłoszenia wyników w Brukseli.

W tegorocznym plebiscycie o tytuł Europejskiego Drzewa Roku walczy 16 drzew z 16. krajów Europy, które zwyciężyły w konkursach krajowych. Nasz reprezentant, 180-letni Dąb Fabrykant rosnący w łódzkim parku im. ks. bp. Michała Klepacza, wygrał polską edycję konkursu Drzewo Roku 2022 organizowanego przez Klub Gaja. To jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka miasta. Jego imię nawiązuje do przemysłowej historii Łodzi. Nazywany jest także Jagoszem na cześć Mieczysława Jagoszewskiego, dziennikarza Ekspresu Ilustrowanego oraz Dziennika Łódzkiego, propagatora turystyki i krajoznawstwa na ziemi łódzkiej oraz współzałożyciela Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów, co robi niesamowite wrażenie na przechodniach. Wiosną każdego roku przyciąga do siebie tłumy ludzi chcących oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic. 

Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2023 trwa do 28 lutego do godz. 23.59 na stronie https://www.treeoftheyear.org/pl/vote. Tam też znajdziemy zdjęcia i historie wszystkich 16. finalistów. Jak co roku głosowanie w ostatnim tygodniu (22-28 lutego) jest tajne i nie będzie widoczna liczba głosów oddanych na poszczególne drzewa. Możemy zagłosować tylko raz z jednego adresu e-mail.

ZAGŁOSUJ NA FABRYKANTA >>>>

ZOBACZ FILM  O FABRYKANCIE >>>

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W ciągu trzynastu lat konkurs zgromadził już ponad 1000 drzew – świadków naszej europejskiej historii i ponad 1000 społeczności lokalnych dumnych ze swoich skarbów przyrody. Co roku w konkursie bierze udział ponad 300 tysięcy osób z całej Europy. W Polsce  konkurs Drzewo Roku organizuje Klub Gaja.

Mogą Państwo pomóc sadzić i chronić drzewa przekazując darowiznę lub 1,5% podatku dla Klubu Gaja. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

 Na zdjęciu: Dab Fabrykant. Fot. Klub Gaja/Paulina Grzelak

 

 

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku, Europejskie Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget