Ogrody dla przyrody w Tychach i Bierzwniku

Klub Gaja zaczyna edukacyjne akcje sadzenia drzew, krzewów i zakładania kwitnących rabat w przedszkolach! Wydarzenia „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody” odbędą się 11 września (poniedziałek, od godz. 9.30) w ogrodzie Publicznego Przedszkola nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach (woj. śląskie) oraz 25 września (poniedziałek, od godz. 9.30) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bierzwniku (woj. zachodnio-pomorskie). Wspólnie z dziećmi posadzimy kilkaset roślin m.in. drzewa i krzewy owocowe, byliny i cebulki kwiatowe oraz zbudujemy budki lęgowe dla ptaków, domki dla wiewiórek, jeży i owadów, które posłużą dzieciom do obserwacji przyrody.

W tym roku odbędzie się już druga edycja projektu „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody”, która po raz kolejny współfinansowany jest ze środków Fundacji Drzewo i Jutro oraz Funduszu Partnerstwa w ramach Green Print, LLC Program Clean AdvantageTM. W pierwszym etapie projektu wykonano koncepcję nasadzeń roślin, by zwiększyć bioróżnorodność biologiczną ogrodów i spełnić potrzeby placówek. Warto zadbać o jak największą różnorodność kwitnących roślin, by ogrody stały się bardziej przyjazne dla przyrody i były ciekawym miejscem do obserwacji i edukacji dla najmłodszych.

Podczas wydarzeń w przedszkolach w Tychach i Bierzwniku edukatorzy Klubu Gaja poprzez wspólną konkretną pracę będą uczyć najmłodszych jak prawidłowo posadzić rośliny, zaopiekować się nimi, wyjaśniać dlaczego warto wzbogacać nasze ogrody o gatunki roślin, które mogą stanowić siedliska i pożywienie dla dzikich zwierząt. Ogród pełen kwiatów i owoców to dla nich zaproszenie a dla dzieciaków świetna zabawa.

W ogrodzie Publicznego Przedszkola nr 8 „Zielony Ogród” z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach edukatorzy Klubu Gaja z dziećmi posadzą ponad 500 roślin, w tym drzewa i krzewy owocowe i ozdobne m.in. śliwy, grusze, porzeczki alpejskie, bez czarny, derenia świdwa oraz rośliny bylinowe, cebulowe i pnącza m.in. krokusy, dziewannę, bluszcz pospolity i wiciokrzew pomorski.

Janina Halama, dyrektorka Przedszkola nr 8 „Zielony Ogród” w Tychach, komentuje – „W imieniu całej Społeczności Przedszkola nr 8 „Zielony Ogród” w Tychach wyrażam radość, wdzięczność i dumę z powodu uzyskania przez naszą placówkę już po raz kolejny nagrody Klubu Gaja „Czarodziejskie Drzewo 2023”, którą docenili Państwo nasze wytrwałe, proekologiczne działania na niwie edukacji przedszkolnej – jak i wieloletnią, owocną współpracę z Klubem Gaja. Szczególnie cieszymy się z możliwości wzbogacenia naszego pięknego, przestronnego ogrodu o nowe gatunki drzew i innych roślin, w tym o kompozycje ogrodów deszczowych, ale też i hoteli dla owadów, jeży, wiewiórek – poszerzą one bazę pomocy dydaktycznych dla najmłodszych o pozycje szczególnie wartościowe – bo tworzące okazję do bliskiego obcowania z otaczającą nas przyrodą, a przez to wspomagające tak pożądane dziś ukształtowanie emocjonalnego do niej stosunku. Liczymy na dalsze współdziałania dla lepszej – zielonej, jak dzięki Wam nasz ogród – przyszłości”.

W ogrodzie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bierzwniku zostanie posadzonych ponad 300 roślin, w tym drzewa owocowe, a w jagodowniku m.in. agresty, porzeczki, borówki, maliny, poziomki i truskawki oraz krzewy ozdobne, byliny i cebule kwiatowe m.in. lilaki pospolite, oczary, budleje Davida, kocimiętki, dąbrówki, przetaczniki, narcyzy i tulipany.

Sylwia Surzyńska, koordynatorka projektu w Zespołu Szkolno-Przedszkolnym w Bierzwniku, dodaje – „Udział w różnych projektach, to dla naszego przedszkola nic nowego. Jednak szczególnie ważne są te, które sprawiają dzieciom niesamowitą frajdę, a jednocześnie uczą pozytywnych zachowań wobec ludzi, roślin czy zwierząt. Dlatego spełnieniem naszych marzeń jest zaangażowanie się w projekt edukacyjny Klubu Gaja, w którym już wkrótce weźmiemy udział. Wspólne sadzenie kwiatów, roślin, krzewów ozdobnych i drzew owocowych na terenie naszego przedszkola, pozwoli stworzyć uroczy zakątek dla owadów, ptaków, a także przedszkolaków, rodziców i wychowawców. Wierzymy, że w takim ogrodzie będzie można odetchnąć, oderwać się od codziennej rzeczywistości, oddychać zapachem posadzonych roślin, a tym samym obserwować piękno budzącej się przyrody w czterech porach roku. Wsparcie w tym projekcie zaoferowali wspaniali rodzice, leśnicy z Nadleśnictwa Bierzwnik oraz zaprzyjaźnieni lokalni przedsiębiorcy”.

Podczas wydarzeń dzieci wspólnie z edukatorami Klubu Gaja zbudują domki dla dzikich zapylaczy, jeży i wiewiórek oraz budki lęgowe dla ptaków typu A i B, które zostaną zamontowane na terenie przedszkolnych ogrodów.

Na zdjęciu: Sadzenie małego sadu i jagodownika w Przedszkolu w Bestwinie w ramach pierwszej edycji projektu „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody”. Fot. Klub Gaja

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget