Tajemniczy Ogród i dzieci z „Zakątka Uśmiechu”

Pochmurna i wilgotna aura nie przeszkodziła spotkaniu edukatorek i edukatorów  Klubu Gaja z młodymi ludźmi w Tajemniczym Ogrodzie w Bielsku-Białej.  Do udziału w warsztatach i pracach w ogrodzie, które odbyły się 30 sierpnia br. zaprosiliśmy podopiecznych Świetlicy Socjoterapeutycznej „Zakątek Uśmiechu” w Bielsku-Białej. Razem budowaliśmy budki lęgowe dla ptaków typu A i usuwaliśmy rdestowca ostrokończystego – gatunek inwazyjny, który zagraża rodzimej roślinności. Na zakończenie dzieci zaprosiliśmy do odkrywania zakamarków dzikiej przyrody tego niezwykłego miejsca.

Warsztaty dla podopiecznych Świetlicy Socjoterapeutycznej „Zakątek Uśmiechu”  pomimo chłodnej i wilgotnej pogody odbyły się w atmosferze pełnej ciepła i skupienia. Pogoda miała ogromne znaczenie w szczególności w czasie usuwania z terenu ogrodu  rdestowca ostrokończystego, który agresywnie zarasta przyszłą łąkę ogrodu. Wilgoć i mokra trawa nie przeszkodziła jednak akcji wykopywania i wyrywania tej niebezpiecznej rośliny. Zapał z jakim młodzi ludzie walczyli z tym inwazyjnym gatunkiem potwierdzał tylko potrzebę ruchu na świeżym powietrzu jaką mają dzieci.

Podczas wydarzenia zbudowaliśmy także budki lęgowe dla ptaków typu A, które zostały przekazane świetlicy. Na zakończenie spotkania Jacek Bożek z Klubu Gaja zaprosił uczestników na spacer do wnętrza Tajemniczego  Ogrodu.  Młodzi ludzie mogli doświadczyć dzikości natury i gąszczu roślinności, dzięki której to miejsce stało się unikatowe i tajemnicze.

Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja, powiedział – „Zapał i radość z jaką dzieci pracowały w Tajemniczym Ogrodzie, skupienie podczas spaceru i otwarte zainteresowanie na nowe doświadczenia jest dla mnie inspiracją do dalszej pracy i wysiłku. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z młodzieżą w tak sprzyjających warunkach – przyrody miejsca,  staje się nauką dla obu stron wydarzenia”.

Katarzyna Kocoń ze Świetlicy „Zakątek uśmiechu”, komentowała – „Dla dzieci było to ciekawe doświadczenie. Zwłaszcza wykopywane i wyrywanie rdestowca. Miały dużo energii  do pracy i radości z niej.  Przy okazji oczyściły spory kawałek terenu. Zwiedzaliśmy też  Tajemniczy Ogród! Już sama nazwa zachęca by odwiedzić to miejsce. Ma niesamowitą aurę.  Wcześniej uczestniczyliśmy w warsztatach budowy budek lęgowych dla ptaków. Dzieci bardzo się zaangażowały. Myślę, że są bardzo zadowolone z warsztatów i wycieczki po tym terenie”.

Tajemniczy Ogród to wspólna inicjatywa Klubu Gaja, Miasta Bielsko-Biała i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Warsztaty dla podopiecznych Świetlicy Socjoterapeutycznej „Zakątek Uśmiechu” odbyły się w ramach projektu Klubu Gaja wspieranego przez TJX UK.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget