Karnawał pod platanem

Platan, który reprezentuje Polskę w konkursie Europejskie Drzewo Roku będzie głównym bohaterem happeningu 8 lutego w godz. 10.15 – 11.00 w Kozach w woj. śląskim (Park dworski, ul. Krakowska).

W wydarzeniu weźmie udział ok. 400 uczniów. To kolejna forma promocji drzewa – laureata ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku 2012 Klubu Gaja, a teraz polskiego kandydata w konkursie europejskim.

Platan zostanie owinięty paczworkowym szalem, wykonanym przez dzieci z koziańskich szkół podstawowych, młodzież z liceum odtańczy pod nim poloneza (około 80 osób) , a licealiści i gimnazjaliści przedstawią graffiti na temat platana i swojego miejsca zamieszkania (ponad 10 prac w formacie 1, 80 x 3,60 m). Autorzy najciekawszego graffiti otrzymają w nagrodę krówki platanówki – cukierki zamówione specjalnie z okazji udziału drzewa z Kóz w konkursie. W trakcie „Karnawału pod platanem”, z okazji zbliżających się walentynek, pod drzewem będą też wykonywane stylizowane fotografie zakochanych par oraz osób zakochanych w … platanie.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku to internetowy plebiscyt, który wygra drzewo – zdobywca największej liczby głosów. Głosowanie trwa od 1 – 28 lutego. Platan z Polski rywalizuje z lipą z Czech, dębem z Irlandii, grupą drzew (2 orzechy włoskie i morwa) z Bułgarii i dwoma platanami – z Węgier i Słowacji.  Głosy można oddawać na www.klubgaja.pl lub www.treeoftheyear.org.

Koziański platan klonolistny wyróżnia się rozłożystością konarów i masywna bryłą pnia. Ma ponad 200 lat; 4, 82 m w obwodzie, ok. 16 metrów wysokości. Zgodnie z ideą konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja jest przykładem drzewa, które jednoczy ludzi i pobudza do działania. Jest miejscem wszystkich ważnych wydarzeń patriotycznych, rekreacyjnych, artystycznych i sportowych, i symbolem życia rodzinnego – pod nim umawiają się zakochani, nowożeńcy wznoszą toast, a najmłodsze pokolenie, przyprowadzane tu przez dziadków, bezpiecznie się bawi.  Ogólnopolski konkurs Drzewo Roku, który platan wygrał w 2012 roku jest elementem programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa, od 10 lat prowadzonym przez Klub Gaja. Podczas „Karnawału pod platanem” Klub Gaja będzie miał w Kozach swoje stoisko informacyjne.

Jedną z form promocji platana ze względu na obecne głosowanie jest pozyskiwanie jego ambasadorów. Do tej pory zostali nimi: aktorka Stanisława Celińska, Anna Peterko, zastępca Komendanta Chorągwi Śląskiej ZHP w Katowicach; prof. Wojciech Roszkowski, Szymon Baron, prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego; Marian Kasprzyk, olimpijczyk w boksie (Rzym, 1960) i Jerzy Jurczak, prezes Koła Przewodników Turystycznych w Bielsku-Białej.

Program Święto Drzewa został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerzy: LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget