1600 metrów dla platana


Warning: Division by zero in /home/klient.dhosting.pl/klubgaja/swietodrzewa.pl/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/src/DisplayTypes/Slideshow.php on line 76

Mieszkańcy Kóz uczcili start najpiękniejszego drzewa w ich miejscowości w konkursie Europejskie Drzewo Roku. Platan otrzymał paczworkowy szal o długości 1600 metrów! W happeningu otulania nim drzewa wzięło udział pół tysiąca osób. To kolejna forma promocji drzewa – laureata ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku 2012 Klubu Gaja, a obecnie polskiego kandydata w konkursie Europejskie Drzewo Roku.

W dzisiejszym spotkaniu pod platanem wzięli udział uczniowie, nauczyciele, samorządowcy i mieszkańcy miejscowości. Wykonawcy szala – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Kozach oraz ich nauczyciele i całe rodziny spisali się na medal – wspólnie przygotowano szal o długości 1600 metrów (szerokość 40 cm), który zakrył nie tylko okazały pień platana, ale również ławki wokół niego, fontannę i zasypany śniegiem trawnik. Prawdopodobnie ten rekordowo długi szal dla drzewa zostanie zgłoszony do Księgi Rekordów Guinnessa!

Pod drzewem odtańczono poloneza w wykonaniu tegorocznych maturzystów Liceum Ogólnokształcącego w Kozach. Na parkanie, wokół remontowanego obok drzewa dworu, rozwieszono 12 wielkoformatowych graffiti przygotowanych przez koziańskich licealistów i gimnazjalistów. Młodym artystom udało się w różny sposób pokazać związek drzewa z ich rodzinną miejscowością. Nietypowa galeria prac o platanie pozostanie w tym miejscu by promować udział koziańskiego platana w głosowaniu na Europejskie Drzewo Roku, które trwa tylko do 28 lutego.

Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie pod platanem wykonane z drabiny wozu strażackiego, z wysokości 25 metrów nad ziemią.

Platan klonolistny w Kozach w województwie śląskim jest jednym z sześciu kandydatów do tytułu Europejskiego Drzewa Roku, o który ubiegają się także drzewa z Czech, Bułgarii, Irlandii, Słowacji i Węgier. Konkurs – w formie internetowego głosowania – trwa od 1 do 28 lutego. Głos może oddać każdy internauta na www.klubgaja.pl lub www.swietodrzewa.pl

Koziański platan klonolistny wyróżnia się rozłożystością konarów i masywna bryłą pnia. Ma ponad 200 lat; 4, 82 m w obwodzie, ok. 16 metrów wysokości. Zgodnie z ideą konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja jest przykładem drzewa, które jednoczy ludzi i pobudza do działania. Jest miejscem wszystkich ważnych wydarzeń patriotycznych, rekreacyjnych, artystycznych i sportowych, i symbolem życia rodzinnego – pod nim umawiają się zakochani, nowożeńcy wznoszą toast, a najmłodsze pokolenie, przyprowadzane tu przez dziadków, bezpiecznie się bawi. Ogólnopolski konkurs Drzewo Roku, który platan wygrał w 2012 roku jest elementem programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa, od 10 lat prowadzonym przez Klub Gaja.

Program Święto Drzewa został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerzy: LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget