Platan potrzebuje gorących serc

14 lutego to walentynki i półmetek głosowania na Europejskie Drzewo Roku, do którego zakończenia pozostało jeszcze 14 dni. Drzewo reprezentujące Polskę – platan klonolistny –  od początku prowadzi. Ma ponad 5 tys. głosów. Mieszkańcy Kóz, gdzie rośnie, starają się o nowe głosy, aby było ich ok. 15 tys. Wśród osobistości, które zagłosowały na polskie drzewo są m.in.: aktorka Stanisława Celińska, podróżniczka Elżbieta Dzikowska, profesor Wojciech Roszkowski i Szymon Baron, prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Głos na platana można oddać na www.klubgaja.pl lub www.treeoftheyear.org.

Mieszkańcy Kóz pragną zwycięstwa Polski w konkursie. Z okazji walentynek zapraszają 14 lutego w godz. 17.00 – 19.00 na sesję zdjęciową pod platanem dla zakochanych i zakochanych w… platanie. Na zakochanych czeka czterech fotografów, a w przyszłości wystawa, która powstanie ze wykonanych tego dnia pod platanem zdjęć.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku to internetowy plebiscyt, który wygra drzewo – zdobywca największej liczby głosów. Głosowanie trwa 1 – 28 lutego. Platan z Polski rywalizuje z lipą z Czech, dębem z Irlandii, grupą drzew (2 orzechy włoskie i morwa) z Bułgarii i dwoma platanami – z Węgier i Słowacji.  Platan z Kóz ma już na koncie sukces w krajowym konkurs na Drzewo Roku 2012 roku, organizowanym przez Klub Gaja w ramach programu Święto Drzewa.

Koziański platan klonolistny wyróżnia się rozłożystością konarów i masywną bryłą pnia. Ma ponad 200 lat; 4, 82 m w obwodzie, ok. 16 metrów wysokości. Zgodnie z ideą konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja jest przykładem drzewa, które jednoczy ludzi i pobudza do działania. Jest miejscem wszystkich ważnych wydarzeń patriotycznych, rekreacyjnych, artystycznych i sportowych, i symbolem życia rodzinnego – pod nim umawiają się zakochani, nowożeńcy wznoszą toast, a najmłodsze pokolenie, przyprowadzane tu przez dziadków, bezpiecznie się bawi.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget