Najważniejsza część głosowania

Platan – reprezentant Polski w konkursie na Europejskie Drzewo Roku ma przewagę nad pozostałymi krajami i musi utrzymać ją do końca głosowania. Każdy może oddać na niego swój głos poprzez www.klubgaja.pl. Na drzewo zagłosował m. in. Paweł Golec z Golec uOrkiestra – ambasador programu Święto Drzewa Klubu Gaja, dzięki któremu platan ubiega się o tytuł Europejskiego Drzewa Roku.

Do zakończenia głosowania pozostał tydzień – w tym czasie wyniki głosowania nie będą widoczne na stronie internetowej www.treeoftheyear.org , tak jak do tej pory lecz utajnione. Dzięki temu do ostatniej chwili rywalizacja w konkursie budzi ogromne zainteresowanie.

Głównym kontrkandydatem platana z Polski do tytułu laureata konkursu jest platan z Węgier. Polskie drzewo ma już ponad 8500 głosów. Aby wygrać potrzebuje ok. 15 000 głosów.  Wśród osobistości, które już na niego zagłosowały są m.in.: aktorka Stanisława Celińska, podróżniczka Elżbieta Dzikowska, profesor Wojciech Roszkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Szymon Baron i dramaturg Artur Pałyga.

200-letni platan rośnie w parku w centrum miejscowości Kozy (woj. śląskie). Ma 4, 82 m w obwodzie i ok. 16 metrów wysokości. Dla wszystkich mieszkańców wsi jest symbolem rodziny – pod nim umawiają się zakochani, nowożeńcy wznoszą toast, a najmłodsze pokolenie, przyprowadzane tu przez dziadków, bezpiecznie się bawi.  Platan wygrał konkurs Drzewo Roku 2012 organizowany przez Klub Gaja w ramach programu Święto Drzewa. Od tego czasu stał się rozpoznawalną atrakcją przyrodniczą i turystyczną naszego kraju.

Europejskie Drzewo Roku – konkurs, w którym platan startuje obecnie –  ma charakter edukacyjny. Rywalizują w nim drzewa z sześciu krajów Europy, które wygrały podobne konkursy u siebie, zachęcające do poznawania i ochrony przyrody.

Więcej informacji o programie Święto Drzewa i konkursie Europejskie Drzewo Roku na stronie www.swietodrzewa.pl

Program Święto Drzewa został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerzy: LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget