W niedzielę, koperty z przesłaniem Zasadź dobry klimat rozdawaliśmy w całym Pałacu Kultury i Nauki. Przed południem na antenie Radia dla Ciebie (RDC) Jacek Bożek opowiadał o działaniach Klubu Gaja podczas szczytu klimatycznego w Warszawie, a koperty Zasadź dobry klimat redakcja RDC będzie rozdawać, jako nagrody dla słuchaczy.
W każdej kopercie Zasadź dobry klimat znajduje się nasionko sosny taborskiej (z lasów na Mazurach). Sama koperta, po wewnętrznej stronie, jest instrukcją obsługi, w jaki sposób z nasiona wyhodować drzewo.
Sosna taborska wyróżnia się wyjątkową długowiecznością i wysokiej jakości drewnem. Jej pień jest gładki, niemal pionowy, wysoki na 30-40 m. Sosna ta zdobyła rozgłos w czasach dominacji transportu morskiego. Była szczególnie przydatna w budowie okrętów. Już w 1576 roku do budowy floty zamówiła ją królowa Danii.
Partnerem strategicznym akcji są Lasy Państwowe.
Podczas kampanii napoleońskiej sosnami taborskimi interesowali się członkowie ekspedycji naukowej, postępującej za wojskami Bonapartego. Ogromne zainteresowanie kupców europejskich sosną taborską w końcu XIX stulecia wynikało też z jej prezentacji na Światowej Wystawie w Paryżu, gdzie reklamowano ją, jako najlepszy surowiec sosnowy świata. W czasach współczesnych drewno sosen taborskich wykorzystywano m.in. podczas odbudowy Teatru Narodowego w Warszawie po jego pożarze podczas II wojny światowej.
Wydarzenia Klubu Gaja towarzyszące COP19 – 18 listopada:
W godz. 10.00-18.00 – kontynuujemy happening Rzeki dla klimatu – Warkocze dla rzek w Pałacu Kultury i Nauki (w strefie „Bioróżnorodność” w 1. części oficjalnej wystawy
COP19 – Zielony Klimat – edukacja i technologie dla ochrony środowiska). Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych! Prosimy o przynoszenie niepotrzebnych tkanin (np. obrusów, firan, pościeli).
Godz. 13.00 – uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom i finalistom konkursu Rzeka Roku 2013 (na stoisku wystawienniczym Klubu Gaja).
Wydarzenia Klubu Gaja podczas Szczytu Klimatycznego COP19 organizowane są w ramach Święta Drzewa. Zainicjowany i realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z sadzeniem i ochroną drzew. Przez 10 lat, dzięki zaangażowaniu blisko 502 000 osób, posadzono ponad 570 000 drzew – w ogrodach, parkach, lasach, wśród pól uprawnych, wzdłuż dróg, wokół szkół, boisk i placów zabaw. To konkretne działania dla środowiska naturalnego i budowa kapitału społecznego. Partnerem strategicznym Święta Drzewa są Lasy Państwowe. Lasy odgrywają zasadniczą rolę w walce ze zmianami klimatu. W Polsce większość z nich znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych, które prowadzą kampanię Lasy Państwowe – Zapraszamy zachęcając Polaków do korzystania z różnorodnych walorów lasów.