Rewolucyjna książka Richarda Louva – „Ostatnie dziecko lasu” z rankingu bestsellerów New York Timesa już od 7 maja dostępna w polskich księgarniach dzięki wydawnictwu Relacja.
Ta przetłumaczona na kilkanaście języków pozycja wpisała się w debatę o zrównoważonym rozwoju, zwracając uwagę na problem kryminalizacji natury, a także pojawiający się u dzieci i dorosłych zespół deficytu natury oraz lęk przed dziewiczą przyrodą.
Czy pamiętacie, kiedy ostatnio nieskrępowani leżeliście na trawie i podziwialiście niebo?
Współczesne dzieci już nie kładą się na trawie, tylko na dywanie, nie patrzą w niebo, a w telewizor lub monitor komputerowy. Nie potrafią rozróżniać gatunków kwiatów ani ptaków, bo skupiają się na przesuwaniu obrazków na tabletach.
Otyłość, zaburzenia koncentracji, depresja – to tylko te najbardziej widoczne konsekwencje takiej zmiany stylu życia. Przede wszystkim jednak wpływa ona na jakość naszego życia. Jak twierdzi znany przyrodnik dziennikarz Adam Wajrak, rekomendując „Ostatnie dziecko lasu”: Bez zaglądania w różne zakamarki, włóczenia się po lesie albo łąkach, lub podglądania innych stworzeń po prostu nie będziemy szczęśliwi i nic nam tego nie zastąpi.
„Ostatnie dziecko lasu” to fascynująca podróż przez historię, pokazująca transformację, jaka dokonała się na skutek błyskawicznego rozwoju techniki i cywilizacji w stosunkach dzieci i rodziców ze środowiskiem naturalnym na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Autor zwraca uwagę nie tylko na to, w jaki sposób w obecnych czasach rodzice postrzegają środowisko naturalne, ale podkreśla też znaczenie zrównoważonej edukacji szkolnej i przedszkolnej dzieci, tak żeby nie były one oderwane od najbliższego im lokalnego środowiska naturalnego. Na podstawie licznych badań udowadnia, dlaczego ludzie potrzebują kontaktu z bliskim środowiskiem naturalnym, jak pobudza ono kreatywność w umysłach najmłodszych, jak pozwala się im wyciszyć i rozwijać, jak brak tego kontaktu wpływa na zahamowanie procesów poznawczych, emocjonalnych i rozwojowych.
Richard Louv nie wysyła czytelnika do dzikiej puszczy, lecz próbuje znaleźć złoty środek pomiędzy nowoczesnym zurbanizowanym środowiskiem a naturą, która woła nas zza okien naszych skomputeryzowanych domów.
„Ostatnie dziecko lasu” ma szansę zapoczątkować zmianę w sposobie myślenia o naszej przyszłości i przyszłości naszych dzieci.
Źródło: informacja prasowa wydawnictwa Relacja
Fot. Okładka książki „Ostatnie dziecko lasu”, źródło: informacja prasowa wydawnictwa Relacja