Powstanie ścieżki dydaktycznej Aleja Drzew Polskich w centrum Katowic to wielki sukces wspólnej pracy wielu ludzi i instytucji. Pomysł Klubu Gaja
i Uniwersytetu Śląskiego z przed kilku lat zmaterializował się i zakorzenił przed budynkiem Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. W ramach tej inicjatywy pierwsze drzewo – klon polny, zostało posadzone podczas 10. Święta Drzewa Klubu Gaja w 2012 roku. Teraz na ścieżce możemy zapoznać się z trzynastoma rodzimymi gatunkami drzew, jak lipa, jesion, grab i .. kłodą martwego drzewa.
W piątek, 24 października, uroczyste otwarcie ścieżki dydaktycznej Aleja Drzew Polskich rozpoczęło się konferencją prasową z udziałem dr. hab. Mirosława Nakoniecznego, dr. hab. Adama Rostańskiego, dr. hab. Piotra Skubały, Gabrieli Lenartowicz – prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Grzegorza Skurczaka – przedstawiciela Nadleśnictwa Katowice, Małgorzaty Przysiewkowskiej – nauczycielki z Zespołu Szkół Budowlanych im. K.K Baczyńskiego w Chorzowie oraz Jacka Bożka z Klubu Gaja Uczestnicy konferencji podkreślali nie tylko estetyczne ale przede wszystkim edukacyjne znaczenie tej inicjatywy.
Partnerzy przedsięwzięcia symbolicznie odsłonili tablice edukacyjne, a biorąca udział w wydarzeniu młodzież ze śląskich i zagłębiowskich szkół udekorowała drzewa kolorowymi liśćmi
z recyklingu, z przesłaniem nawołującym do ochrony klimatu – Każdy liść pochłania CO2 i QR kodem do poradnika ekologicznego stylu życia. Liście pojawiły się także tuż przy martwej kłodzie, która ma za zadanie uświadamiać nam, że martwe drzewo jest dwukrotnie „bardziej żywe”. Pozostawione w lesie kłody są miejscem bytowania tysięcy wzajemnie od siebie zależnych gatunków owadów, skąposzczetów, wijów, pajęczaków czy ślimaków. Stanowią miejsce schronienia dla wielu zwierząt leśnych, jak jenoty, kuny, jaszczurki. Dla ptaków oraz innych kręgowców stanowią obfitą bazę pokarmową. W kolejnych latach planowane jest przedłużenie ścieżki dydaktycznej w kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego. Wydarzeniu towarzyszyło stoisko edukacyjne Klubu Gaja, a także debata „W dobrym klimacie”, podczas której rozmawiano o wyzwaniach społecznych, gospodarczych i politycznych, które stoją przed Polską i dotyczą zmian klimatu i ich wpływu na nasz życie.
Fot. Klub Gaja