Konkurs Drzewo Roku promuje postawy poszanowania wobec obiektów przyrodniczych jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na rolę drzew w naszym życiu, wzmacnia świadomość społeczną w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy. Konkurs jest także doskonałą okazją do poznania i promocji lokalnej ojczyzny oraz jej walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych.
Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja o podpaleniu dębu Chrobry. Ten mający ponad 750 lat pomnik przyrody, był także jednym z największych drzew w Europie. To niestety nie pierwszy przypadek podpalenia cennego zarówno przyrodniczo jak i historycznie obiektu. 4 lata temu podpalony został dąb Napoleon, biorący udział w konkursie Drzewo Roku 2011. Ten 700 letni dąb został uznany za najgrubszy dąb szypułkowy w Polsce. Niestety krótko po tym jak znalazł się w finale, został podpalony przez wandali i doszczętnie spłonął.
Przytoczone przykłady braku szacunku
i prawdziwej ochrony tych wyjątkowych pomników przyrody są niedopuszczalne. Piękne, stare drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego i należy otaczać je szczególną opieką. Mam nadzieję, że konkurs przyczyni się do większej świadomości społeczeństwa i dbałości o żywe pomniki przyrody – dodaje koordynatorka programu Święto Drzewa Jolanta Migdał.
Tylko do końca listopada Klub Gaja czeka na zgłoszenia ulubionych drzew do konkursu Drzewo Roku 2015. Drzew bliskich sercom okolicznych mieszkańców, o które należy dbać. Drzew ważnych dla ludzi, pobudzających wyobraźnię lub integrujących lokalną społeczność. Ambasadorami konkursu są: senator Kazimierz Kutz, podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.
Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie Święta Drzewa.
Na zdjęciu Dąb Słowianin – Drzewo Roku 2014, fot. Klub Gaja/T.Pikuła