Festiwal EKODZIEŁO 2015

W dniach 18-22 maja 2015 odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu EKODZIEŁO. Festiwal organizowany przez Klub Gaja, odbędzie się w Cieszynie, Bielsku-Białej, Żywcu oraz Katowicach. Myślą przewodnią tegorocznego festiwalu jest zdanie: Życie staje się sztuką szanowania tego, co daje nam natura. 

W ramach festiwalu, w poniedziałek (18 maja) na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie odbędą się warsztaty plastyczne dla studentów m.in. techniki malowania woskiem (batik) oraz decoupage. We wtorek (19 maja) na Zamku Cieszyn odbędzie się zamknięta projekcja filmu Luca Jacqueta „Był sobie las” i warsztaty m.in. „Jak brzmi las” dedykowane najmłodszym. Film zdobył nagrodę publiczności na Planet+ Doc Film Festiwal 2014.

Następnego dnia, we środę (20 maja) w Żywcu, w Klubie Papiernik, przedszkolaki tworzyć będą organizer na kredki z materiałów z recyklingu. Dzięki temu  nauczą się wtórnie wykorzystywać różnorodne materiały oraz nadawać starym przedmiotom „nowe życie”.

Festiwal EKODZIELO 2015Staliśmy się społeczeństwem konsumpcyjnym, gdzie ciągle mamy dążność do kupowania nowych produktów. Dlaczego nie wykorzystać każdego zużytego produktu w nowy sposób? Dzięki temu możemy nadać każdej rzeczy nowe życie – Second life – komentuje Maria Posłuszna, dyrektorka artystyczna festiwalu.

Pokaz filmu „Był sobie las” odbędzie się także w Bielsku-Białej w dwóch odsłonach w Bielskiej Galerii BWA. Na otwarty pokaz filmu zapraszamy we czwartek (21 maja) o godzinie 18.00. Pokaz zakończy się „Rozmową o drzewach” z Jackiem Bożkiem i Beatą Tarnawą z Klubu Gaja oraz Tadeuszem Januchtą z Urzędu Miasta w Bielsku-Białej, w ramach debaty „W dobrym klimacie”. Pokaz zamknięty filmu oraz warsztaty dla dzieci „Jak brzmi las” odbędą się do południa. Natomiast w godzinach 16.00-18.00 w Domu Kultury w Starym Bielsku każdy będzie mógł włączyć się w budowę rzeźby ze śmieci.

W piątek (22 maja) w ramach Festiwalu Klub Gaja zaprasza na Dzień Praw Zwierząt do Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Od godziny 11.00 Stowarzyszenie Vege Inicjatywa będzie prowadziło warsztat „Chów przemysłowy – ekologicznie niezdrowy”. Edukatorzy Klubu Gaja zaproszą najmłodszych uczestników do wspólnego ilustrowania bajki o „Witku i Jacku”, a każdy kto przyniesie własną bawełnianą koszulkę, będzie mógł „dać jej drugie życie”, tworząc na niej nadruk metodą stensil.

Warsztaty poprowadzą artyści i edukatorzy: Maria Posłuszna, Jolanta Knapek, Jakub Stroń, Katarzyna Żaczek, Natalia Bubiak oraz Miłosława Bożek i Katarzyna Chałas z Klubu Gaja.

Partnerami i sponsorami festiwalu EKODZIEŁO są: Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Sztuki w Cieszynie, Zamek Cieszyn, Galeria Bielska BWA, Dom Kultury w Starym Bielsku, Klub Papiernik w Żywcu, Biblioteka Śląska w Katowicach oraz firmy: Bielskie Zakłady Obuwia Befado i AQUA S.A. z Bielska Białej.

Ten wpis umieszczono w kategorii Artykuły, Wydarzenia i otagowano jako , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget