Lasy naszym dobrem

6.05.2015r. w siedzibie Gazety Wyborczej odbyła się debata dotyczącą lasów w Polsce. Podczas debaty prezes Klubu Gaja Jacek Bożek apelował aby budować kapitał społeczny, a minister środowiska Maciej Grabowski zaznaczył, że jeśli chodzi o lasy to mamy się czym chwalić.

LasW debacie, oprócz ministra środowiska Macieja Grabowskiego i Jacka Bożka z Klubu Gaja brali udział: prezes International Paper Kwidzyn Marek Krzykowski, szef Lasów Państwowych Adam Wasiak, Prof. Andrzej Grzywacz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz prezes Fundacji Dziedzictwa Przyrodniczego Radosław Michalski.

Podczas środowej debaty poruszane były nie tylko zagadnienia dotyczące lasów ale także i ich użytkowników. Marek Krzykowski zauważył, że coraz mniej ludzi decyduje się spędzać czas wolny w lasach. Kiedyś karą dla dziecka było trzymanie go w domu, dziś karą jest wygonienie go z domu – zaznaczył Krzykowski.

Duża część debaty poświęcona była kwestii zalesiania kolejnych terenów, lecz, jak zauważył Adam Wasiak, niektóre tereny zalesione mają status gruntów rolnych, a nie leśnych, a właściciele nie chcą ich sprzedawać.

Jacek Bożek proponował większe otwarcie się Lasów Państwowych na pozostałe strony. Zaznaczał, że w tej instytucji powinno pracować więcej biologów i ekologów, co sprawi, że inne środowiska nabiorą zaufania i będą miały więcej do powiedzenia.
Trzeba budować kapitał społeczny – apelował Bożek.

Minister Grabowski stwierdził, że jeśli chodzi o lasy to mamy się czy chwalić. Swego czasu przyjechał do nas szef Lasów Chińskich i był pod ogromnym wrażeniem naszej organizacji i szkółek leśnych. Naprawdę apeluję – chwalmy się, bo mamy czym! – dodał Grabowski.

Fot. Klub Gaja / Katarzyna Chałas

Ten wpis umieszczono w kategorii Newsy, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget