Dąb Bolko Drzewem Roku 2015!

W tegorocznej, piątej już, edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężył dąb Bolko z Hniszowa (woj. lubelskie)! To właśnie on będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2016!

W tegorocznym plebiscycie zwycięzca zdobył 5536 głosów, niewiele mniej, bo 4549 uzyskałaReliktowa sosna z Sokolicy dzięki czemu uplasowała się na drugim miejscu. Trzecie miejsce zdobył Grab Jacek uzyskując 1929 głosów.Statuetka Drzewo Roku 2015 trafi do przedstawicieli Gminy Ruda-Huta, którzy zgłosili drzewo do konkursu. Wręczenie nagród odbędzie się w Warszawie (9. października 2015 r.) podczas inauguracji 13. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w konkursie Drzewo Roku 2015. To dzięki Państwa głosom Dąb Bolko uzyskał tak znakomity wynik i został zwycięzcą. Mam nadzieję, że to wspólne zaangażowanie wielu osób przyniesie pozytywne efekty w przyszłości – dodaje Kazimierz Smal Wójt Gminy Ruda-Huta

W finale 5. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali ponad 20 500 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 90 000 odsłon.

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja  – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju.Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka, Elżbieta Dzikowska, reżyser i senator, Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim, profesor Jan Miodek.

dąb BolkoZdobywca tytułu Drzewo Roku 2015 dąb Bolko z Hniszowa (woj. lubelskie) – O tym, że Bolka jest niezwykle ważny dla okolicznych mieszkańców świadczy coroczna dwudniowa impreza organizowana w sierpniu z okazji imienin drzewa – Bolkowanie. Mimo tego, że szacowany wiek Bolka waha się między 400 a 800 lat, hniszowianie zgodnie twierdzą że drzewo liczy sobie ich 1000. Jako potwierdzenie podają miejscową legendę, według której w roku 1018 przed przeprawą przez Bug, Bolesław Chrobry spędził noc w Hniszowie, odpoczywając pod młodym wówczas dębem. Stąd też imię Bolko ma pochodzić od zdrobnienia imienia króla Chrobrego. Gmina i jej mieszkańcy starają się by informacje o Bolku i sława potężnego dębu rozchodziły się możliwie najszerzej. Wydają ulotki, foldery, reklamujące ścieżkę historyczno-przyrodniczą w Hniszowie, a wydany niedawno przewodnik po gminie ma tytuł „Spacer z Bolkiem”.

 

Reliktowa Sosna z SokolicyZdobywca 2. miejsca – Reliktowa sosna rosnąca na szczycie Sokolicy w Pieninach, w Krościenku nad Dunajcem (woj. małopolskie), usytuowana tuż nad przepaścią, to prawdopodobnie najbardziej znane drzewo w Polsce. 500-letnia sosna jest już symbolem … piękna, siły i zdolności przetrwania.

 

 

 

grab JacekZdobywca 3. miejsca – Grab Jacek rosnący w Siedlcach (woj. mazowieckie),swoje imię zawdzięcza kowalowi o nadludzkiej sile – Jackowi, który stał się symbolem Siedlec – Atlasem dźwigającym glob ziemski na ratuszu. Po parku „Aleksandria”, w którym rośnie to ostatnie zachowane z alei bindażowej z czasów Księżnej Aleksandry Ogińskiej drzewo, przechadzał się król Stanisław August Poniatowski dwukrotnie goszczony w Siedlcach.

 

 

 

Dokładna liczba głosów zdobytych przez poszczególne drzewa:

 1. Dąb Bolko – 5536;
 2. Reliktowa sosna z Sokolicy – 4549;
 3. Grab Jacek – 1929;
 4. Platan Cesarz – 1902;
 5. Dąb Jan – 1075;
 6. Jesion ze Strońska – 1036;
 7. Łazarska Wierzba Łącząca – 901;
 8. Jodła Lasumiła – 805;
 9. Dąb Zbyszko – 576;
 10. Dąb Wielkanocny – 551;
 11. Jabłoń Pani Wandy – 506;
 12. Aleja Dębów – 425;
 13. Dębosław Chrobrek – 366;
 14. Dąb Sobieskiego – 203;
 15. Dąb Dzidek – 182;
 16. Jesion z Arkadii – 117.

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

Fot. Klub Gaja/Tomek Pikuła.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Artykuły, Drzewo Roku, Konkursy i otagowano jako , , , , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
 • Polub nas na Facebook

  Facebook Pagelike Widget