WARSZAWIACY I TURYŚCI BUDOWALI DOMKI DLA ZAPYLACZY – OD DESKI DO DESKI

W ubiegłą niedzielę (30.08.2015r.), w gorącej – trzydziestostopniowej – atmosferze, odbył się warszawski Piknik z Klimatem. Pomimo upału, na stoisku Klubu Gaja, warszawiacy i turyści, całymi rodzinami pracowali w pocie czoła. Zbijali olchowe deseczki, przycinali trzcinę, nawiercali drewniane klocki. Wspólne budowanie domków dla dzikich zapylaczy okazało się nie tylko dobrą edukacją ekologiczną ale też manualną. Przybicie gwoździa było nie lada wyzwaniem!

Budowa domków i praca w drewnie łączyła  rodziców i dzieci, wnuków i dziadków, a także różne kraje i kontynenty. Własnoręcznie zbudowany olchowy domek można było zabrać ze sobą i umieścić w ogrodzie lub na balkonie. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia wykonywali, z materiałów z recyklingu (korków, kartonu, foli, butelek PET) kolorowe pszczoły samotnice murarki, miesierki i nożycówki.

Skończyłem właśnie robić domek dla zapylaczy w Warszawie. Samo przygotowanie domku to może 10 proc. sukcesu, bo najważniejsze jest zbudowanie świadomości, że zapylacze są w mieście bardzo potrzebne. Większość mieszkańców nie zdaje sobie sprawy z tego, że rozwój miasta, rosnąca ilość miejsc zagospodarowanych, przy braku szczelin, które powstają w budynkach, a które są niestety eliminowane przez to, że docieplamy budynki, oznacza śmierć dla wielu gatunków owadów. A te owady są nam potrzebne do tego, żeby zapylać kwiaty – wyjaśniał Polskiej Agencji Prasowej Michał Olszewski wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Wydarzenie „Od deski do deski” czyli jak zbudować domek dla dzikich zapylaczy realizowane było we współpracy z Lasami Państwowymi, partnerem strategicznym programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa Klubu Gaja.

Wartością dodaną Pikniku z Klimatem i budowania domków była radość uczestników. Było to jedno z najradośniejszych wydarzeń, które prowadziliśmy i w którym uczestniczyliśmy – podsumował Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Tegoroczny piknik zorganizowany był pod hasłem „Piknik w Warszawie o Klimacie w Paryżu” przypominał o istotnych kwestiach dotyczących ochrony środowiska i zmian klimatu. Wśród atrakcji pikniku znalazły się quizy, konkursy, gry, warsztaty ekologiczne oraz rozmowy na temat roli ekologii w codziennym życiu, z udziałem zaproszonych gości. Zaplanowany na grudzień szczyt klimatyczny ONZ w Paryżu ma przynieść światowe porozumienie w sprawie zmian klimatu.

Czytaj więcej >>>

Fot. Klub Gaja

Media o wydarzeniu:

wyborcza.pl >>>

money.pl >>>

 

Partner Strategiczny

Lasy Państwowe

Ten wpis umieszczono w kategorii Artykuły, Newsy, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget