Łazarska Wierzba Łącząca z Poznania

Czekamy na zgłoszenia do konkursu Drzewo Roku 2016

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja jest okazją do pokazania innym szczególnego, jedynego w swoim rodzaju, ulubionego drzewa, a przez to do zaprezentowania swego środowiska jako wspólnoty ludzi i drzewa. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Na zgłoszenia Waszych ulubionych drzew do konkursu Drzewo Roku 2016 czekamy do końca listopada tego roku.

Jabłoń Pani WandyKonkurs skierowany jest do wszystkich – osób indywidualnych, stowarzyszeń, regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców, a także placówek oświatowych, urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz instytucji.Ambasadorami konkursu są: reżyser Kazimierz Kutz, podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Zaletą konkursu jest aktywizacja i konsolidacja lokalnej społeczności, skupienie się na wspólnej sprawie i rozpoczęcie lub rozwój obywatelskiego działania na rzecz lokalnego środowiska. Konkurs wzmacnia tożsamość i pozwala być dumnym ze swojej małej ojczyzny. Wreszcie – bawi, bo wokół zgłoszonych drzew odbywają się święta i pikniki, oraz edukuje – dzięki zaangażowaniu w konkursowe zmagania wzrasta świadomość ekologiczna.

Drzewa wokół nas sprawiają, że nasze życie i krajobraz stają się przestrzenią wspólnoty człowieka i natury. Możemy poruszać się w niej, będąc raz gościem, a kiedy indziej gospodarzem. Otrzymaliśmy wielki dar dbania i zarządzania tym, co zostawiły nam przeszłe pokolenia. Korzystając z naszej wiedzy i empatii, nie zapominajmy, że także po nas przyjdą następne pokolenia. Kształtujmy świat wokół nas z wyobraźnią, pamiętając o potrzebach ludzi i zwierząt, dla których drzewa to czyste powietrze, dom, pokarm, zasób gospodarczy ale także radość, piękno i ważne wydarzenia, dla nas, naszych bliskich i całych społeczności – przekonuje Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja

Łazarska Wierzba Łącząca z PoznaniaSpośród nadesłanych zgłoszeń Jury – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – do końca lutego 2016 wyłoni 16 finalistów, którzy będą walczyć o tytuł Drzewa Roku 2016. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największa liczbę głosów internautów podczas czerwcowego głosowania. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku. Statuetkę Drzewo Roku otrzyma zgłaszający zwycięskie drzewo i przedstawiciel władz samorządowych, na których terenie rośnie to drzewo.

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie Święta Drzewa. Na zgłoszenia czekamy  do 30 listopada 2015 r. Zgłoszone w poprzedniej edycji konkursu drzewa, które nie znalazły się w finale, mogą być zgłoszone po raz kolejny.

Czekamy na Państwa zgłoszenie!

Na zdjęciach Jabłoń Pani Wandy z Konstancina zgłoszona przez Panią Wandę Morawską oraz Łazarska Wierzba Łącząca z Poznania, zgłoszona przez Stowarzyszenie Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska” w partnerstwie z Klubem Osiedlowym „Krąg” oraz Generatorem Malta. Oba drzewa to finaliści konkursu Drzewo Roku 2015.  Fot. Klub Gaja/Tomek Pikuła.

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku, Konkursy, Newsy i otagowano jako , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget