Jabłonie i grusze a może dęby i lipy, czyli konkurs Drzewo Roku

Klub Gaja otrzymał blisko 100 zgłoszeń niezwykłych drzew z całej Polski  do konkursu Drzewo Roku 2016. Wśród kandydatów mamy wiekowe dęby i lipy – nierozerwalnie związane z historią i tradycją naszego kraju, a także drzewa owocowe, będące od pokoleń elementem krajobrazu rolniczego i ważną ostoją życia wielu gatunków roślin i zwierząt.

Dąb Bolko, fot. Klub Gaja/Grzegorz Chwesiuk.Wśród zgłoszeń nadesłanych do konkursu znalazły się drzewa dobrze znane miłośnikom przyrody, jak chociażby dąb Bażyńskiego w Kadynach – blisko 700-letni pomnik przyrody i jedno z najstarszych drzew w Polsce, czy lipa Humboldta w Dysznie, nazwana tak od nazwiska wielkiego przyrodnika Aleksandra Humboldta – twórcy pojęcia „pomnik przyrody”.

Wśród zgłoszeń mamy także drzewa mniej znane, które dopiero mają szansę zapisać się na kartach naszej historii. Zgłoszony przez jednego z mieszkańców Konina dąb Zawiadowca, nierozerwalnie związany jest z krajobrazem tamtejszego dworca kolejowego. Mieszkańcy miasta, którym nie jest obojętny los tego drzewa, zorganizowali akcję mającą na celu ustanowienie drzewa pomnikiem przyrody, a tym samym uratowanie mu życia i zachowanie go dla potomnych. W ciągu miesiąca zebrano blisko 2000 podpisów poparcia. Cech Fantastyki „SkierCon” ze Skierniewic nominował sosnę Melianę, wyhodowaną z nasion sosny z Oxfordu, pod którą tworzył sam J.R.R. Tolkien, dobrze znany wszystkim fanom fantastyki. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Redy zgłosił natomiast do konkursu osobliwy dąb Trampkowiec, rosnący na terenie skateparku, którego nieodłącznym elementem stały się wiszące na nim tenisówki i trampki.

W tegorocznym konkursie pojawiły się także drzewa owocowe. Szkoła Podstawowa w Iwanowicach Dużych nominowała szkolną aleję jabłoni, która została posadzona w 1952 roku i do dziś niezmiennie zachwyca kolejne pokolenia uczniów i nauczycieli. Z kolei Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie zgłosił sędziwą dziką gruszę o imieniu Matula, która jest ostoją ptaków i nieocenionym elementem edukacji przyrodniczej.

Kolejna 6. edycja konkursu Drzewo Roku ciągle nas cieszy i zaskakuje różnorodnością. Co roku poznajemy kolejne piękne i ważne drzewa rosnące w Polsce. Spotykamy także niezwykłych ludzi, którzy troszczą się o drzewa, promują wydarzenia i tradycje z nimi związane. Wszystkim zgłaszającym serdecznie dziękujemy za pokazanie nam swoich ukochanych drzew i ich historii. Mam nadzieję, że poprzez te opowieści uda nam się zwrócić większą uwagę na rolę i znaczenie drzew w naszym życiu  – komentuje koordynatorka programu Święto Drzewa Jolanta Migdał.

Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń Jury – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – do końca lutego 2016 wybierze 16 finalistów konkursu. Które z drzew zostanie Drzewem Roku 2016 dowiemy się już w czerwcu przyszłego roku podczas internetowego plebiscytu na stronie www.drzeworoku.pl.

Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych związków pomiędzy tożsamością lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Pomaga społecznym i zawodowym przyrodnikom w ochronie i propagowaniu wartości kulturowej i biologicznej drzew; inicjuje nowe przedsięwzięcia społeczne o charakterze ekologicznym. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i autorka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz  językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa Klubu Gaja. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management Polska. Partnerzy:  Troton, Eco Service. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Biblioteka Narodowa, Biblioteka Śląska, Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Ashoka.

Więcej informacji:
www.swietodrzewa.pl

Na zdjęciu Drzewo Roku 2015 – Dąb Bolko z Hniszowa w woj. lubelskim. Fot. Klub Gaja / Tomek Pikuła oraz Grzegorz Chwesiuk i Mariusz Jachimczuk.

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku, Konkursy i otagowano jako , , , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget