Co dalej z lasami w Białowieży?

Puszcza Białowieska wpisana przez UNESCO na Listę Obiektów Światowego Dziedzictwa zagrożona wycinką. Jeśli Minister Środowiska Jan Szyszko zatwierdzi plan zwiększenia pozyskiwania drewna z lasów w Białowieży wyciętych zostanie 5 razy więcej drzew niż dotychczas. W ten weekend w Warszawie odbędzie się kilka wydarzeń związanych z ochroną Puszczy Białowieskiej. Klub Gaja zachęca do przyłączenia się do wydarzeń.

15. stycznia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w ramach organizowanej „Nocy Biologów” odbędzie się spotkanie z dr hab. Bogdanem Jaroszewiczem, ekologiem lasu naturalnego, kierownikiem Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletnim wicedyrektorem Białowieskiego Parku Narodowego, członkiem zespołu powołanego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do opracowania ustawy regulującej status Puszczy. W godzinach 18:45-19:15 wygłosi on wykład pt. „Kornik w Puszczy Białowieskiej – klęska czy naturalna dynamika lasu?„. Po wykładzie dyskusja. Podczas całego wydarzenia każdy zainteresowany losami Puszczy Białowieskiej będzie mógł znaleźć szereg informacji na stoisku informacyjnym w godzinach 15.30-22.30.

17.stycznia 2016 roku w Warszawie odbędzie się „Marsz Entów w obronie Puszczy Białowieskiej„. Puszcza Białowieska jest dobrem narodowym, z której może być dumny każdy i każda z nas. Wspólnie zatrzymajmy jej bezpowrotną dewastację! możemy przeczytać na stronie wydarzenia. Organizatorzy  Partia Zieloni, Fundacja Strefa Zieleni, Ostra Zieleń, Zielone Wiadomości, Stowarzyszenie Ekologiczne „Eko-Unia” zachęcają do przebrania się za drzewa i dołączenia do marszu, który rozpocznie się o godzinie 12.00 przy ul. Agrykola 1 w Warszawie i zakończy przed Kancelarią Premiera.

Zwiększenie wycinki drzew w Puszczy negatywnie oceniły organizacje ekologiczne oraz naukowcy, w tym Rada Naukowa Białowieskiego Parku Narodowego, Państwowa Rada Ochrony Przyrody i Komitet Ochrony Przyrody PAN. Skoro Minister Szyszko milczy w sprawie głosu świata nauki i nie odpowiada organizacjom pozarządowym, apelujemy do Premier Beaty Szydło o objęcie Puszczy i jej naturalnych procesów biologicznych specjalną ochroną – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska. Petycję do Pani Premier znajdziecie na www.kochampuszcze.pl

Puszcza Białowieska to najlepiej zachowany fragment lasów naturalnych  niżu europejskiego. Jest jednym z kluczowych elementów przyczyniających się do zachowania wysokiego stanu różnorodności biologicznej naszego kontynentu. Poza obszarami oficjalnie chronionymi (stanowią one tylko 30% powierzchni polskiej części Puszczy), na jej terenie znajdują się fragmenty naturalnych lasów, jakie przed wiekami porastały Europę. Aby chronić ten niezwykły ekosystem i zachodzące w nim procesy, w 2005 roku cały obszar Puszczy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Czytaj też >>>>

Kocham Puszczę - petycja

Ten wpis umieszczono w kategorii Artykuły, Newsy, Wydarzenia i otagowano jako , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget