Dąb Bolko, fot. Klub Gaja/Grzegorz Chwesiuk.

Bolko – do boju!

Konkurs Europejskie Drzewo Roku 2016 przysparza coraz więcej emocji. W plebiscycie prowadzi Najstarsze Drzewo w Bataszek z Węgier, na którego koncie jest już 36 572 głosy. Tysiącletnia Lipa z Republiki Czeskiej jest druga z wynikiem 27 619 głosów. Polski Dąb Bolko pozostaje na razie poza podium. Klub Gaja zachęca do mobilizacji i głosowania na polskiego kandydata!

13 481 głosów oddanych na polskie drzewo plasuje Bolka na 4. miejscu w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2016. W ciągu ostatnich kilku dni wyprzedzili nas Hiszpanie oddając 16 669 głosów na Sosnę – Dąb z Canicosa. Tuż za nami na 5. miejscu jest Dąb z Bułgarii z 12 864 głosami, a na 6. miejscu z niewielką różnicą głosów – 12 283 – Grusza ze Słowacji.

Zapraszam bliżej. Fot. Mariusz Jachimczuk

Podobnie jak w poprzednich latach trwa zacięty „wyścig” o trzecie miejsce. Głosujmy i sprawdzajmy wyniki, bawmy się. Głosowanie trwa do końca lutego, lecz ranking oddanych głosów będzie widoczny tylko do poniedziałku 22. lutego jak wynika z regulaminu konkursu podanego przez organizatorów. Zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu poznamy dopiero 20 kwietnia podczas uroczystej Ceremonii Rozdania Nagród w Brukseli  – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej od 2002 roku organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska . W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Polski kandydat Dąb Bolko w roku 2015 zdobył tytuł Drzewa Roku 2015 w konkursie organizowanym przez Klub Gaja.

W Polsce w tym roku odbędzie się już 6. edycja konkursu Drzewo Roku. Celem obu konkursów: Drzewo Roku oraz Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.

Głosować na Dąb Bolko można tutaj >>>>

Więcej o konkursie na stronie www.treeoftheyear.org

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku, Konkursy, Święto Drzewa i otagowano jako , , , , , , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget