Olchowy domek dla murarki

Zapraszamy na „Piknik z Klimatem” już 28 sierpnia (niedziela) w godz. 11.30-16.30 na Plac Zamkowy w Warszawie.  Tym razem edukować się będziemy pod hasłem: „Kulturalnie o niskiej emisji!”. Klub Gaja we współpracy z Lasami Państwowymi zaprasza na stoisko „Od deski do deski” gdzie każdy będzie mógł zbudować olchowy domek dla murarki ogrodowej. Zapytacie, co łączy niską emisję z dzikimi zapylaczami? Dowiecie się na stoisku Klubu Gaja!

W „Pikniku z Klimatem” uczestniczą partnerzy, którzy działają w ramach „Partnerstwa dla Klimatu”. W tym roku głównym tematem wydarzenia będzie przeciwdziałanie skutkom niskiej emisji oraz tematy zgłoszone na  najbliższą konferencję klimatyczną w Maroko. Niska emisja to zanieczyszczenia trafiające do powietrza  pochodzące m.in. z komunikacji samochodowej oraz procesu spalania w domowych piecach węgla o niskiej jakości czy śmieci. Toksyczne substancje, pochodzące z niskiej emisji szkodzą zarówno zdrowiu człowieka, jak i środowisku naturalnemu.

Od Deski do DeskiNa Placu Zamkowym będzie można edukować się wypoczywając i bawiąc się m.in.: przeliczając za pomocą kalkulatora swój ślad węglowy, grając w gry planszowe czy tworząc ogródek w słoiku.  Na stoisku Klubu Gaja  będzie można poznać małych skrzydlatych przyjaciół a wśród nich murarkę ogrodową, kuzynkę pszczół miodnych. Jednym z zagrożeń dla pszczół są właśnie zanieczyszczenia powietrza, które zaburzają ich zdolność nawigacyjną, utrudniając im dotarcie do pożywienia, jak stwierdzili naukowcy z Penn State w USA. Razem z Klubem Gaja  każdy będzie mógł pomóc dzikim zapylaczom budując dla nich schronienie. Mierząc się z młotkiem, gwoździem i sekatorem zmontować olchowe deseczki, a pod daszkiem umieścić rurki z trzciny pospolitej. To właśnie w nich murarki ogrodowe składają jajeczka. Samodzielnie zbudowany domek będzie można zabrać ze sobą  i spożytkować dla dobra przyrody. Z najmłodszymi stworzymy kolorowe dzikie pszczoły.

Aby adoptować się jako całe struktury społeczne do zmian klimatu, powinniśmy posiadać wiedzę oraz świadomość potrzeb i wyzwań. Wydarzenia takie jak „Piknik  z Klimatem”, przy którym współpracuje wielu partnerów niesie czytelny przekaz, że musimy przejść od słów do czynów by nie było za późno na działania zmniejszające skutki podniesienia się temperatury na planecie – komentuje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Od wielu lat Klub Gaja przy współpracy wielu partnerów m.in.  Miasta Stołecznego Warszawa i Lasów Państwowych realizuje program Święto Drzewa. To kompleksowa edukacja na temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu, poparta działaniami praktycznymi – sadzeniem i ochroną drzew. Dzięki programowi posadzono już ponad  770 tysięcy drzew. W tym roku „Święta Drzewa” poświęcone jest sadzeniu i ochronie zadrzewień i zakrzewień śródpolnych.

Zobacz jak było w 2015 roku: >>>>>     

Media o Pikniku z Klimatem:

Onet.pl >>>>>
Eska.pl >>>>>

Dodatkowe informacje:
www.wsrodpol.swietodrzewa.pl

www.klubgaja.pl

Więcej  o „Pikniku z Klimatem” 2016  >>>>>  


Partner Strategiczny:

LP-logo-male

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Artykuły, Newsy, Święto Drzewa, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget