Piknik z Klimatem – było gorąco!

Dosłownie, w trzydziestostopniowym upale, warszawiacy i turyści aktywnie spędzili czas na „Pikniku z Klimatem” w Warszawie. Klub Gaja przy współpracy Lasów Państwowych zaprosił „małych i dużych” uczestników pikniku  do wspólnej edukacji poprzez zabawę – warsztatów „Od deski do deski”. W rytm stuku młotków i wbijanych gwoździ powstawały olchowe domki dla dzikich pszczół – murarek ogrodowych, a także dla biedronek i złotooków.

Piknik z Klimatem 2016. Fot. Klub Gaja.Na tegorocznym „Pikniku z Klimatem”  (28.08.2016) na Placu Zamkowym pojawiły się tłumy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i wzbogacić swoją ekologiczną wiedzę podczas różnych warsztatów, gier czy interaktywnych prezentacji. Na imprezie pojawili się również goście, którzy dzielili się swoimi refleksjami na temat ochrony klimatu. W tym roku hasłem pikniku było „Kulturalnie o niskiej emisji”. Imprezę poprowadził Jarosław Kret.

Na stoisku Klubu Gaja poznawaliśmy różne gatunki owadów zapylających, rozmawialiśmy także o zagrożeniach dla pszczół.  Zła jakość powietrza jest jedną z przyczyn zmniejszania się populacji pszczół. Zanieczyszczenie powietrza dezorientuje pszczoły i utrudnia im dotarcie do pożywienia. Mówiąc o tym problemie, nawiązując do tematu pikniku, edukowaliśmy poprzez zabawę manualną – pomóż, zrób to sam.

Piknik z Klimatem 2016. Fot. Klub Gaja.Zaciekłość z jaką niektórzy zbijali domki dla murarki ogrodowej wprawiła mnie wręcz w zachwyt. Potwierdza to stwierdzenie, że jeśli zrobimy coś sami własnoręcznie, nabiera to mocy i znaczenia. Ogromną popularnością cieszyły się rozdawane na naszym stoisku materiały edukacyjne Lasów Państwowych.. Bajka dla dzieci czy poradnik grzybiarza robiły furorę – powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Dzieci, młodzież, rodzice, dziadkowie, a nawet turyści z zagranicy, samodzielnie zbijali olchowe deseczki. Olcha jest miękkim drewnem, łatwym w obróbce, a i tak, wbicie gwoździa nie było takie łatwe! Domek wypełniano przyciętymi rurkami trzciny pospolitej – tworząc miejsce gniazdowania dla murarki ogrodowej. Dla biedronek przygotowano szyszki, bo lubią je zasiedlać, a dla złotooków siano, bo często w nim szukają schronienia przed zimnem. Najmłodsi tworzyli dzikie pszczoły, o które rodzice zaraz musieli zadbać montując domek olchowy. Warsztaty „Od deski do deski” odbył się w ramach programu Klubu Gaja – Święto Drzewa, którego partnerem strategicznymLasy Państwowe. W tym roku, już w październiku,  zachęcać będziemy uczestników Święta Drzewa do sadzenia oraz ochrony drzew i krzewów, które stanowią zaplecze pokarmowe dla owadów, ptaków i zwierząt.

Piknik z Klimatem 2016. Fot. Klub Gaja.Na stoisku Klubu Gaja zaroiło się od dzikich zapylaczy. Z materiałów z recyklingu – korków i rolek po papierze toaletowym dzieci z wielkim zapałem tworzyły pszczółki, biedronki, złotooki i inne owady zapylające. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał w nagrodę bajkę „Basia i wyprawa do lasu” – komentuje Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka programu Święta Drzewa.

„Piknik z Klimatem” organizowany jest w ramach projektu „Partnerstwo dla Klimatu” przez Miasto Stołeczne Warszawa. Partnerami „Partnerstwa dla Klimatu”  są organizacje i instytucje reprezentujące bardzo różnorodne środowiska, m.in. jednostki administracji rządowej i samorządowej, ambasady, organizacje pozarządowe oraz instytucje, dla których ochrona klimatu stanowi priorytet.

Zobacz foto relację na facebooku >>>>>

Media o nas:

Onet. pl   >>>>>   
Warszawa.Eska.pl   >>>>>   
Warszawa.RDOS.gov.pl   >>>>>   
Biznes.Onet.pl   >>>>>   
Plejada.pl   >>>>>  

Partner Strategiczny:

Lasy Państwowe Zapraszamy

Ten wpis umieszczono w kategorii Newsy, Święto Drzewa, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget