Podczas XI Gminnego Święta Plonów w Mesznej (4 września 2016) Klubu Gaja prowadził gry i zabawy ekologiczne o roli i znaczeniu zadrzewień i zakrzewień śródpolnych w ochronie różnorodności biologicznej na terenach rolniczych. Działania prowadzone były we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich oraz Gminą Wilkowice w ramach projektu „Święto Drzewa – wśród pól” Klubu Gaja.
Podczas Święta Plonów uczestnicy poznawali rośliny i zwierzęta, które można spotkać w zaroślach śródpolnych. Wystarczyło zagrać w plenerowe „domino śródpolne” lub grę planszową „Skocz w zarośla”. Najmłodsi uczestnicy dożynek budowali z klocków Lego makietę terenów rolniczych z kępami drzew i krzewów oraz gospodarstwami i domostwami. Atrakcją były ekologiczne torby na zakupy. Każdy samodzielnie mógł na nich wykonać nadruk dzikiej jabłoni i zabrać ją ze sobą na pamiątkę. Dla dobra przyrody.
Na stoisku Klubu Gaja każdy mógł się dowiedzieć czegoś interesującego o zadrzewieniach śródpolnych, ich znaczeniu dla zachowania wielu gatunków roślin i zwierząt, a także o roli jaką spełniają w rolnictwie oraz w łagodzeniu skutków zmian klimatu. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich chętnie wymieniały się pomysłami na wykorzystanie w kuchni owoców dziko rosnących drzew i krzewów, a dzieci podczas zabawy klockami Lego poznawały m.in. takie pojęcia jak korytarz ekologiczny, remiza śródpolna czy bioróżnorodność – komentuje Jolanta Migdał, koordynatorka projektu „Święto Drzewa – wśród pól”.
Pod „Drzewem Słów” można było wysłuchać wierszy Czesława Miłosza. Dedykowanych specjalnie każdemu uczestnikowi. Natomiast wierszem poety „Do leszczyny” w interpretacji Bartłomieja Topy zachęcaliśmy do zwiedzania wystawy interaktywnej „Święto Drzewa – wśród pól”. Największym powodzeniem cieszyła się część wystawy z przepisami kulinarnymi z dziko rosnących drzew i krzewów. Z ich owoców można przygotować soki, nalewki, dżemy, kompoty, konfitury. Każdy mógł zaopatrzyć się w karteczki z przepisami z wykorzystaniem derenia, jarzębiny, lipy czy czarnego bzu.
Święto Plonów w Mesznej było wspaniałą okazją aby pokazać mieszkańcom gminy jak wiele korzyści dają nam zadrzewienia i zakrzewienia śródpolne, nie tylko tych przyrodniczych, ale także kulinarnych i zdrowotnych. Projekt „Święto Drzewa – wśród pól” został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Więcej informacji:
Zobacz album z wydarzenia na facebooku >>>>>